İskemik serebrovasküler hastalıklarda chlamydia pneumoniae enfeksiyonları arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 111949
  2. Yazar: MURAT ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ocak-2001 ile Aralık-2001 talihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne başvuran yaşlan 40-74 arasında değişen akut iskemik strok veya geçici iskemik atak (GİA) tanısı almış olan toplam 50 hasta ve yaş ve cinsiyet dağılımları benzer olan 50 sağlıklı bireyden oluşan toplam 100 kişi üzerinde yapıldı. Hasta ve kontrol grubundaki tüm olgulara tam nörolojik muayene, akciğer grafisi, tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, rutin biyokimyasal analiz, PZ, aPTZ, INR, RF, ASO, CRP, EKG ve karotis ve vertebral arterlere yönelik olarak doppler USG incelemeleri yapıldı. Hasta ve kontrol grubunun tüm bireylerinde hipertansiyon, kalp hastalığı (AF, KAH, geçirilmiş MI, kalp kapak hastalığı), periferik vasküler hastalık, geçirilmiş strok, diyabet, OAK kullanımı varlığı araştırıldı. Diyabet, kalp kapak hastalığı, kardiyak ritim bozukluğu, OAK kullanımı olan olgular çalışmaya alınmadı. Hasta grubunda yer alan tüm hastalara ekokardiyografî ve beyin görüntülemesi yapıldı. Hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerin serumlarında Chlamydia Pneumoniae'ya karşı gelişen antikorlar mikroimmunofloresan (MIF) yöntemi kullanılarak araştırıldı. Antikor tespiti IgA, IgM ve IgG için ayrı ayrı yapıldı. Değerlendirme sonucunda olguların tümünde IgM tipi antikor varlığı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done in 100 individuals, who applied to Neurology Clinics of Ondokuzmayis University Medical Faculty between January 2001 and December 2001, 50 of whom were at the ages between 40-74 with transient ischemic attack (TIA) or acute ischemic stroke and 50 of whom were healthy people at the same age and gender distributions. A fully neurologic evaluation, lung x-ray, full blood count, ESR, routin biochemical analysis, PT, aPTZ, INR, RF, ASO, CRP, ECG and doppler USG investigations of carotid and vertebral arteries were done in the control and patient group. Hypertension, heart disease (AF, MI, heart valve disease), peripheral vascular disease, stroke, diabetes mellitus and oral anticoagulant use were investigated in the patient and control groups. Those who have diabetes, heart valve disease, cardiac rhythm disorders and history of use oral anticoagulant were excluded. Echocardiography and brain scanning were done in all patients. Chlamydia Pneumoniae antibodies were investigated by microimmunoflourescent (MIF) method in the serum of patients and controls. Antibody determination was made separately for IgA, IgM and IgG. IgA antibodies against C.