Investigation of the relationship between chlamydia pneumoniae and atherosclerosis by 16S rRNA sequencing method
Chlamydia pneumoniae ve ateroskleroz arasındaki ilişkinin 16S rRNA sequncing yöntemi ile araştırılması
  1. Tez No: 663150
  2. Yazar: HASAN ALAA WAHHAB ALANTAKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar, yüksek morbidite ve mortalite oranları ile dünya çapında önemli halk sağlığı sorunlarıdır. ateroskleroz batı dünyasında ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişkin ölümlerinin yaklaşık yarısından sorumlu tutulmuştur. Stenoz, koroner damarlardaki aterosklerozuna bağlı iskemik kalp hastalığı ve kardiak sendromlar, arteriyel trombüs oluşumuna bağlı ani ölüm nedenleri arasındadır. Beslenme alışkanlıkları ve sigara kullanımı gibi birçok sebeple ilişkilendirilen ateroskleroz teorisi, genetik olarak ilişkili damar duvarı anomalilerinden biri olarak, 19. yüzyılın sonlarından beri“kronik enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen kronik inflamasyon'un bir sonucu”olarak kabul edildi. Saikku'nun çalışmasında kardiyovasküler hastalıklardan ölen hastaların postmortem aterom plak örneklerini elektron mikroskobunda inceleyerek foamcell içerisindeki C. pneumoniae inklüzyonlarını gösterdi. Saiku, çalışmasının sonuçlarını yayınladıktan sonra, C. pneumoniae aterosklerozu arasındaki ilişkiyi sorgulayan çok sayıda çalışma yapıldı. Bu çalışmalarda ölen hastaların ölüm sonrası veya kardiyovasküler cerrahi sırasında endarterektomi örneklerinden elektron mikroskobu ve indirekt floresan antikor veya enzim immunoassay yöntemi gibi farklı yöntemler kullanılmıştır. Tüm bu çalışmaların sonunda daha önce kabul edilmiş olan“damar duvarının enfeksiyonu sonucu ateroskleroz gelişir”hipotezi“damar duvarı ve monositlerin C. pneumoniae ile enfeksiyonu sonucu ateroskleroz gelişir”haline dönüşmüştür. Daha sonra akut miyokard infarktüslü hastalarda tedaviye C. pneumoniae duyarlı olduğu antibiyotiklerin eklendiği gruplarda ikili ve üçlü sonlanım noktalarının sıklık ve süresinin anlamlı olarak farklı olduğunu iddia eden çalışmaların sonuçları, kontrol grupları yayınlanmaya başlandı. Öte yandan bazı araştırmacılar, PCR tabanlı yöntemler kullanarak H. pylori, CMV, adenovirüs ve herpes grubu virüslerinde ateroskleroza neden olabileceğini iddia etti. Ancak mikroorganizmanın kendisini doğrudan plaka köpük hücre içinde gösteremediler. Sonuç olarak, çok olasıdır; C. pneumoniae, sklerotik lezyonun nedeni olabilir ve aterosklerotik plaklar, internal meme arteri dışında serebrovasküler arterler dahil tüm arterlerde görülebilir. Bu çalışma ile ateroskleroz ve özellikle C. pneumoniae ve H. pylori arasındaki olası ilişkiyi PCR-sıralama ve IFAT yöntemleri kullanarak göstermeyi amaçladık. projenin örnek toplama sürecinde covid-19 salgınının bir sonucu olarak rutin işlemlerin çoğu gerçekleştirilemedi. Bu nedenle planladığımız hasta örnek sayısına ulaşamadık, ancak çalışmamızda değerlendirdiğimiz 11 örneğin sonuçlarının daha geniş vaka grupları ile yapılacak ileri çalışmalar için yol gösterici olabileceğini düşündük. Çalışma sonunda yaş ortalaması 58 olan hasta grubumuzun 8'inde (% 72,7) IFAT ile anti-C. pneumuniae antikor yanıtı > 1/16 iken, bu hastaların 7'sinde (% 63,6) C. pneumoniae aterom plaklarında. H. pylori ureC geninin hedef sekansları aterom plaklarındaki 1 (% 9.1) örnekte bulundu. Önceki çalışmalarda olduğu gibi, aterom plaklarında C. pneumoniae insidansı olası bir ilişki olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular and cerebrovascular diseases are a major public health problem globally, with high morbidity and mortality rates. Atherosclerosis has been blamed for half of the adult deaths in the Western world, especially in the United States. Stenosis, ischemic heart disease due to atherosclerosis of coronary vessels, and cardiac syndromes are among the causes of sudden death due to arterial thrombus formation. The theory that atherosclerosis, which is associated with many reasons such as dietary habits and smoking, which is one of the genetically related vascular wall anomalies, has been increasingly supported since the late 19th century, as a result of chronic inflammation that develops due to chronic infections. After Saikku showed C. pneumoniae inclusions in the post-mortem atheroma plaque samples of patients who died of cardiovascular diseases with electron microscopy studies. After Saiku published the results of his study, numerous studies were conducted questioning the relationship between C. pneumoniae atherosclerosis. In these studies, different methods such as electron microscopy and direct fluorescent antibody or enzyme immunoassay method were used from endarterectomy samples during post-mortem or cardiovascular surgery. At the end of all these studies, the previously accepted hypothesis of“atherosclerosis develops as a result of infection of the vessel wall”turned into“atherosclerosis develops as a result of infection of the vessel wall and monocytes with C. pneumoniae”. Later, the results of studies claiming that the frequency and duration of double and triple endpoints were found to be significantly different in the groups in which antibiotics to which C. pneumoniae were susceptible were added to the treatment in patients with acute myocardial infarction compared to the control groups began to be published. On the other hand, some researchers claimed that it can cause atherosclerosis in H. pylori, CMV, adenovirus, and herpes group viruses using PCR-based methods. But they could not show the microorganism itself directly in the plate, foam cell. As a result, it is highly probable; C. pneumoniae may be the cause of the sclerotic lesion and atherosclerotic plaques can be seen in all arteries including cerebrovascular arteries except for the internal mammary artery. With this study, we aimed to show the possible relationship between atherosclerosis and especially C. pneumoniae and H. pylori by using PCR-sequencing and IFAT methods. Most of the routine operations could not be performed as a result of the outbreak of the covid-19 pandemic during the sample collection process of the project. For this reason, we could not reach the number of patient samples we planned, but we thought that the results of the 11 samples we evaluated in our study could be a guide for further studies with larger case groups. At the end of the study, 8 (72.7 %) of our patient group with a mean age of 58 years had anti-C. pneumuniae antibody response > 1/16 with IFAT, while 7 (63.6 %) of these patients had C. pneumoniae in the atheroma plaques. Target sequences of H.pylori ureC gene were found in 1 (9.1 %) sample in atheroma plaques. As in previous studies, the incidence of C. pneumoniae in atheroma plaques was accepted as a possible association.