12-16 yaş eğitilebilir düzeyde zihinsel engelli çocuklarda beden eğitimi ve spor derslerinin bazı motorik özelliklere etkisi (Türkiye ve Almanya uygulaması)
The Effects of the physical educations and sport courses for the mid mentaly disabled teenagers who were between the age of 12-16 to the some motoric specialities (Turk and German model)
- Tez No: 111954
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Beden eğitimi ve spor derslerinin“Eğitilebilir Düzeyde Zihinsel Engelli”çocukların bazı motorik özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırma zeka seviyeleri (IQ) 45 - 75 arasında, 12 - 16 yaş 20 kız 40 erkek öğrenciyi kapsamaktadır. Denekler 30 Türk 30 Alman olarak iki grupta ele alınmıştır. 16 hafta süren bir çalışma gerçekleştirilrniştir. Çalışmanın başında ve sonunda her iki gruba da ön test ve son test uygulanmıştır. Motorik özelliklerin değerlendirilmesi için; 30 m sürat, durarak uzun atlama, sağlık topunu atma (2 kg), 30 saniye mekik testleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORT COURSES FOR THE MILD MENTALY DISABLED TEENAGERS WHO WERE BETWEEN THE AGE OF 12-16 TO THE SOME MOTORIC SPECIALITIES (TURKISH AND GERMANY MODEL) SUMMARY A research was made on Physical Education and Sport Occasion on Mild Mentally disabled teenagers. All teenagers we have used on our task were between the age of 12-16. These teenagers were tested for their motoric (genetics) specialities and capabilities. Those teenagers I.Q. s level was approximately 45-75. The task involved 20 girls and 40 boys. At the same time these teenagers we have used were from two different nations. Thirty of who were German nationality and thirty of who were Turkish nationality. We have separated these students into two groups, in order to find out if their nationality place a big role in their capability of learning abilities. The total research took 13 weeks. At the beginning of these 13 weeks we have tested the teenagers capabilities. At the end of the 13 weeks we have performed the exact same test to find out, to what stage they got after the 13 weeks. Our research involved 30 m. sprint, long jump, throwing the medicine ball (2kg) and 30 seconds of sit ups. The result shows that for each group the capabilities are slightly different.