15-17 yaş arası badmintoncuların bazı fizyolojik parametrelerinin ve reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
Comparision of badminton players between 15-17 age in terms of some physiologial parameters and reaction times
- Tez No: 111972
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Badminton sporu olimpik sporlar arasında olmasına rağmen ülkemizde çok az bilinmektedir. Bu spor branşındaki antrenör, sporcu ve seyirci diğer spor branşlarına oranla düşüktür. Badminton yeni bir spor olmasına rağmen gelişim sürecine bakıldığında bu spor dalının ülkemizde sevilip yaygınlaşacağı gözlemlenmektedir. Badminton sporunda oyuna iyi konsantre olma, fizyolojik parametreler ve reaksiyon hızı tahmin edilemeyen rakipten gelen toplara en kısa sürede ve hatasız olarak geriye çevirme esastır. Bu sebeple reaksiyon hızı ve bunu geliştirebilmek sporcunun başarısını tayin etmektedir. Bu çalışmada, yaşları (15-17 ) arası olan 20 Badminton sporcusunun bazı fizyolojik parametrelerinin reaksiyon zamanları karşılaştırıldı Badminton sporunda yapılan araştırmaların az olması sebebiyle fiziksel özelliklerinin ve reaksiyon zamanlarının değerlendirilmesi önem arz etmiştir. Araştırmamızda 15,16,17 yaş gurubu Türkiye Badminton Liglerinde mücadele eden sporcuların cinsiyet ve yaşlarına göre reaksiyon hızları (sağ el, sol el, çift el ve ses) karşılaştırıldı. Yaptığımız araştırma sonuçlarına göre; cinsiyete göre sağ el reaksiyon hızında erkekler, sol el reaksiyon hızında bayanlar, çift el reaksiyon hızında bayanlar ve sese karşı reaksiyon hızında erkekler daha başarılı, yaşa göre sağ el 17 yaş, sol el 17 yaş, çift el 17 yaş ve ses'e karşı reaksiyon hızlarında da 15,16 yaş gurubu sporcuların daha başarılı oldukları görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have taken up 20 Badminton players from the TurkeyBadminton league. They are (15,16,17) years old, and these two groups(Age, Gender) have been tested as to the times of reaction during the exercises. The time of the reaction of the gender;right hand GirlsPlayer, left hand and two hand and ;age, right hand reaction time 17, left hand reaction time 17, two hand reaction time 1 7 and volume reaction time, are very superior. This research also has been made as to serve the science. X