Basketbolda hazırlık döneminin fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Physical and physiological parameters during the preparation session in the basketball
  1. Tez No: 111973
  2. Yazar: SERAP ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada hazırlık dönemi süresince 15-17 yaş grubu erkek basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1999-2000 yılında Bolu'da lise okul basketbol takımında oynayan 12 basketbolcu gönüllü olarak katıldı. Sporculara uygulanan tüm laboratuar ve alan testleri, geçerliliği kabul edilmiş testlerden oluşmuştur. Hazırlık dönemi kondisyon, genel, özel, teknik ve taktik çalışmalardan oluşmuştur. Hazırlık dönemi sonuna kadar 81 birim antrenman yapılmıştır, deneklerden alınan değerlerin istatistiki analizi t-testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the aim is to examine and between of 15-17 years old, male basketball players same physical and physiological parameters during the preparation session. During 1999-2000 session the twelwe basketball players who play for school team in the a division participated in this study as volunteers. The tests such as field and labarotory which are applied on the basketball players are valid. The preparation session is based on condition, gneral and private tehnics and tactics. And 81 unit trainings have done. The valves wich are taken from the subjects of a test are done by statistics analyse T test. Before and ofter the preparation session no changes were observed in the weight of the players (P>0.05).