Finansal türev işlemlerinden futures sözleşmeleri
Futures contrasts as a financial derivative
- Tez No: 111990
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Finansal türevlerden biri olan futures kontratları, dışa açılma süreci yaşayan ülkemizde kur ve faiz riski ile birlikte yaşayan işletmelerimiz için hayati bir nitelik kazanmaya başlamıştır. Her geçen gün önemi artan futures piyasalarım araştırmanın amacı, futures piyasalarının mekanizmalarını ve işleyişlerini inceleyip, Türkiye'de uygulamasını tartışmaktır. Görünen odur ki futures piyasalarının Türkiye'de organize bir şekilde uygulanması çok zaman alacaktır. Araştırmanın birinci bölümünde; futures işlemlerinin bağlantılı olduğu piyasalar, piyasa çeşitleri ve araçlarının kısaca tanımlan yapılmış, ikinci bölümünde, futures sözleşmelerinin mali risk yönetim tekniklerinden biri olması sebebiyle risk tanımları ile mali risk yönetim tekniklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde, çalışmanın temelini oluşturan futures piyasaları, genel yapı ve işleyiş mekanizmaları açısından detaylı bir şekilde örneklerle ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca dünyada futures işlem uygulamalarından örnekler verilerek, Türkiye'deki futures işlemlerle ilgili çalışmalar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Futures contract which is financial derivative starts to be vital importance for our country which wants to open abroad, which it is very important for enterprise which lires with the risk of the rate of exchange and interest. The purpose of future market searching which attaches importance one-day-one is to apply, discuss and use the mechanism of future market and working in Turkey. Known is that, that future market is applied in Turkey very well, will take along time. First section of searching, the market which is related with future procedure, sort of market and briefly definition of means was down, section two, due to the fact that future aggreement will be first reason of financial risk's direction technique, definition of risk and financial risk's direction technique were touched on section three, future market which forms the foundation of working, general constraction and working mechanism have been tried to be examined by dealing with detail sample. Howewer, future workiing have been tried to be examined by being given sample from application of future working in the world. VI