İşletmelerde yatırım kararlarının değerlendirilmesi (Gazbeton Sanayi uygulaması)
- Tez No: 111998
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sınırlı kaynaklara sahip olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin en fazla verim sağlayabilecek yatırım alanlarına yönlendirilmesini sağlamak için takip edilmesi gereken yolu göstermek ve yapılan uygulama ile de anlatılanları somutlaştırmaktır. Çalışmanın, birinci aşamasında literatür taranarak yatırım kavramı ele alınmış ve yatırım ile ilgili tanımlar verilerek gerekli açıklamalar yapılmıştır. İkinci aşamada teknik olarak niteleyebileceğimiz pazar araştırması, yer seçimi ve kapasiteyle ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü aşamada mali analiz yapılmıştır. Bu bölümde sabit yatırım tutarının tespit edilmesi, işletme sermayesinin hesaplanması, gelir ve giderlerin bütçelenmesi anlatılmıştır. Bulunan sonuçların finansal değerlendirme metodlarına göre analizi yapılmıştır. Özellikle bu bölümde sayısal örnekler verilerek açıklamalara derinlik katılması hedeflenmiştir. Hazırlanan tezin bir parçası olarak Gazbeton sanayisine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada; pazar araştırması, teknik analizler ve maliye analizler mevcuttur. Teoride anlatılan yöntemler bu çalışma ile uygulamaya aktarılmıştır. Uygulamanın sonucunda: bugünkü ekonomik kriz göz önünde bulundurulduğundan Gazbeton yatırımının riskli olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak ekonomik göstergeler olumlu seyir izlemeye başladığı zaman bu yatırımı gerçekleştirmenin doğru bir karar olacağı ifade edilebilir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Small and Middle Sized Industries are the main elements for a healty processing of the marketing conditions. They're the main poles that supports the economy by the contribute to economy, investing capital and paying taxes. Because of the importence of these institutions. they have to behave carefully to contiune their activities healtly. The main objektives of this study are; to show the way that must be followed to can direct the small and middle sized industries to the most productvite investment areas, and to sec explains with the practise. In the first chapter, investment concept is investigated by literature search. In the second chapter some explains are given about market research and capacii>. In the third chapter, financial analysis is made. In this chapter, there are explainiations about fixed-investment total and calculation of investment capital. Analysis of results are made according to the financial methods. Esspecially quantitative examples are given in this chapter. An investigetron is done about Gazbeton Industry as a part of this study. In this investigation there are market research, technical analysis and financial analysis. The methods that they explain teorical are transfered to practicion with this part. At the result of the practice we saw that the investment has risk. But if the economic charts are positive, we can realize the investment. XII