Water in oil emulsions of liquid unsaturated poliester
Doymamış polyester ve sudan yağ içinde su emülsiyonları
- Tez No: 112017
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZET DOYMAMIŞ POLYESTER VE SUDAN YAĞ İÇİNDE SU EMÜLSİONLARI Bu çalışmada, bazik maddeler NH4OH, (NH4)2CO3, NH4HCO3, veya diammonium maleat kullanılarak, doymamış polyester ve sudan yağ içinde su emülsiyonları elde edildi. Bu emülsiyonların sürekli fazı doymamış polyesterdir. Su ise poliesterin içinde homojen ve küçük damlacıklar halinde dağılmış durumdadır. Bu tip emülsiyonlar ters emülsiyon tipleri olarak bilinirler (w/o). Elde edilen bu emülsiyonlar serbest radical hızlandırıcısı metiletilketon peroxide (MEKP) ve kobalt naftanat veya dimetilanilin hızlandırıcılarının yardımı ile kürlendi. Emülsiyonun kürlenmesinden sonra, homojen bir şekilde dağılmış su miselleri ile doldurulmuş thermoset poliester elde edildi. Emülsiyonların vizkozitesi ve stabilitesini ayarlamak amacıyla, değişik yüzdelerde su içeren emülsiyonlar hazırlandı (%10 dan %60'a). Su yüzdesindeki artış, emülsiyon vizkositesinde artışa yol açtı. Değişik moleküler ağırlık ve farklı miktarlarda sitiren içeren polyesterler kullanılarak emülsiyonlar hazırlandı. Moleküler ağırlığın azalması ve poliesterde kullanılan sitiren miktarının artırılması emülsiyon vizkositesinde ve kürlenmiş thermosetin mekanik mukavemetinde azalmaya sebeb oldu. Bunlara ek olarak, eğer kullanılan poliesterin moleküler ağırlığı belli bir değerin altına düşerse, emülsiyon sistemi ters yüz olduğu ve su-içinde-yağ tipi emülsiyona döndüğü gözlendi. Kürlenmiş emülsiyon içinden suyun dışarıya difizyonu, bir yıllık bir sürede ve oda sıcaklığında gözlendi. Örnekten yavaş ve kontrollü su salimim olduğu gözlendi. Kürlenmiş kompozitin mekanik özellikleri ;Çekme dayanımı, bükülme dayanımı ve deforme olduğu sıcaklık (HTD), değişik su yüzdeleri için incelendi ve saf polyesterin özellikleri ile karşılaştırıldı. % 30 Su içeren bir örneğin çekme dayanımı 115,26 kgf/mm2, bükülme dayanımı 307,02 kgf/mm2, HDT'si 54,0 C° dir. Su yüzdesindeki artış, polyesterin çekme dayanımı, bükülme dayanımı ve deforme olduğu sıcaklıta (HDT) azalmaya neden oldu. %50 Su içeren kürlenmiş bir polyesterin Dinamik Mekanik Analizinde, suyun katı fazdan sıvı faza geçtiği sıcaklıkta poliesterin mekanik özelliklerinin belirgin bir değişme göstermediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER IN OIL EMULSIONS OF LIQUID UNSATURATED POLYESTER In this study, stable water in oil emulsions of unsaturated polyester, containing styrene as a co-polymerizable solvent, were prepared by the help of basic compounds NH4OH, (NH4)2C03, NH4HC03, or +NH4-O2CCHCHC02-NH4+. Such emulsions have polyester as the continuous phase and water as the discrete phase. These inverse emulsion systems were cured with the initiator, methyl ethyl ketone peroxide and accelerator; cobalt naphthanate or dimethyl aniline. Upon curing, the product becomes a thermoset polyester composite which is filled with well distributed water micelles. Emulsions containing different proportions of water from 10% to 60 %wt. were prepared in order to adjust emulsion viscosity and stability. An increase in water content leads to an increase in emulsion viscosity. Polyesters, having different average molecular weights, and different styrene contents, were used to prepare emulsions. Both a decrease in the molecular weight of the unsaturated polyester, and an increase in the styrene content produce emulsions having lower viscosities but produce weaker composites upon curing. Moreover, when the molecular weight is decreased substantially, the emulsion system inverts and becomes an oil-in-water type. The difiusion rate of water from the cross-linked polyester was recorded throughout one year at room temperature. This experiment showed that there is a controlled, slow release of water. Mechanical properties of the cured composite, such as tensile strength, flexural strength, and heat deflection temperatures, were measured for different water contents, and were compared with the standard data of the pure unsaturated polyester. Thus a 30% water containing sample had tensile strength of 115,26 kgf/mm2, flexural strength of 307,02 kgf/mm2, and heat deflection temperature of 54,0 C°. Water was found to decrease the heat deflection temperature of the composite. Also, tensile and flexural strength decrease with increasing amount of water. In addition to these findings, Dynamic Mechanical Analysis (DMTA) of sample having 50 % water was carried out around the freezing point of water. The aim of this experiment was to observe how the different phases of the filler (solid and liquid) effect the properties of the product. A marked change was not observed with phase change of water.