Behavior pattern validation tests for dynamic models
Dinamik modeller için davranış geçerliliği testleri
  1. Tez No: 112018
  2. Yazar: ESEN AYŞE BOZYAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET DİNAMİK MODELLER İÇİN DAVRANIŞ GEÇERLİLİĞİ TESTLERİ Sistem Dinamiği modellerinin geçerliliğinin test edilmesi modelleme yönteminde çok önemli bir safhadır. Yapısal ve davranışsal geçerlilik testleri Sistem Dinamiği model geçerliliği testinin iki temel adımıdır. Davranışsal geçerlilik testi, model davranışını ve gerçek davranışı karşılaştırır. Dinamik davranış ortalamalar, varyasyonlar, eğim, dalga boyu ve genlikler gibi ölçümlerden oluşmaktadır. Şu an varolan davranış geçerlilik test araçları, sabit genliğe ve tek tip dalga boyuna sahip davranışları karşılaştırabilmektedir. Bu tezde, daha karmaşık davranışları inceleyebilmek için yeni araçlar eklenmiştir. Bu karmaşık davranışlar iki kategoriye ayrılabilir: Değişken genlik ve çok dalga boylu salınımlar. İlk olarak, değişken genlikli davranışlar analiz edilmiştir. Bu tür davranışları karşılaştırabilmek için geliştirilen yöntem, trigonometrik fonksiyon ve doğrusal regresyon araçlarından oluşmaktadır. İkinci olarak, çok dalga boylu salınımlar içeren davranışlar incelenmiştir. Bu çalışmanın kapsamında sadece iki tip dalga boylu davranışlar göz önünde bulundurulmuştur. Bu tür davranışlar için yapılan analiz iki aşamadan oluşmaktadır: Davranıştaki dalga boylarının bulunması ve her tip dalga boyunun genliğinin hesaplanması. Çoklu salımınlı davranışlar için Spektral Yoğunluk fonksiyonu isimli araç sunulmuştur. Bu çalışmada, spektral yoğunluk fonksiyonu, bir davranışın içinde yer alan çok sayıdaki salınımı bulmada kullanılmak üzere adapte edilmiştir. Son olarak, John D. Sterman'ın“kağıt ürünleri modeli”, zenginleştirilmiş davranış geçerliliği testi kullanılarak gerçek davranışlarla karşılaştırılmıştır. Böylece yeni davranış geçerliliği testinin bütün olarak gerçek vaka üzerinde sulanmıştır. Varılan sonuç, geliştirilmiş davranış geçerliliği yönteminin, modellerin davranış geçerliliğini çok boyutlu olarak test etmede zengin ve doğru bilgiler edinilmesini sağladığıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BEHAVIOR PATTERN VALIDATION TESTS FOR DYNAMIC MODELS Model validation is a very important phase in the system dynamics methodology. Structural and behavioral validation are the two main steps in System Dynamics model validation. In behavioral validation, behavior patterns of the model and real behavior data are compared. Behavior patterns consist of measures such as the means, variations, trends, periods of cycles and/or amplitudes of cycles. The current tools available for behavior validation can compare constant amplitude and single-period behavior. In this thesis, new tools are added to be able to compare more complex behaviors. These complex behavior patterns are divided into two categories: Varying amplitude and multiple-period oscillations. Firstly, behaviors with varying amplitude are analyzed. The tool developed in order to be able to compare this kind of behavior consists of a combination of trigonometric function fitting and linear regression. Secondly, multiple-period behavior is analyzed. Within the scope of this study, two-period oscillation is considered only. The analysis performed for this type of behavior consists of two stages: Detecting multiple periods in the behavior and estimating the amplitudes of each period. A new tool is introduced for multiple-period detection, namely spectral density function. In this study, spectral density function is adapted so that it can be used to estimate the multiple periods in a behavior. Finally, John D. Sterman's paper commodity model is tested against the real data using the behavior validation test, enriched with newly-proposed tools. A complete illustration of the new behavior validation software is thus provided. It is concluded that the enhanced behavior testing method provides rich and relevant information in testing the behavior validity of a model in multiple dimensions.