Hydroxilation of soybean triglycerides in sub/ supercritical carbon dioxide
Kritik altı/ üstü karbondioksit ortamında soya yağı trigliseridlerinin hidroksilasyonu
- Tez No: 112016
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, PROF. DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
VI ÖZET KRİTİK ALTI/USTU KARBONDİOKSİT ORTAMINDA SOYA YAĞI TRİGLİSERİDLERİNİN HİDROKSİLASYONU Bu çalışmanın hedefi, soya yağı trigiseridlerinin su ve yoğun karbon dioksit ortamında potasyum permanganat ile hidroksile edilerek polimerleşebilen bir yağ haline dönüştürülmesidir. Bu amaca yönelik olarak 10, 25, 34.5 ve 50°C ve 25, 50, 70, 110 ve 160 bar basınçlarda deneyler yapılmış ve elde edilen dönüşüm oranlarına sıcaklık ve basınç ile reaksiyon ortamına sodyum bikarbonat eklenmesinin etkileri araştırılmıştır. Deneysel sonuçlar sabit basınçta, yükselen sıcaklıkla soya yağı trigliseridlerinin çift bağlarının hidroksilleştiğini göstermiştir. Bu dönüşümler 160, 110 ve 70 bar basınç, ve 10 ile 50°C sıcaklıklarda, sırası ile yüzde 9.7'den 36.3'e, yüzde 12.8'den 34.6'ya ve yüzde 6.5'ten 17.8'e yükseldiğini göstermiştir. Elde edilen dönüşümlerin davranışı incelendiğinde, dönüşümün söz konuşu sıcaklıkta suyun yoğun CCVdeki çözünürlüğünün yükselen basnıç ile değişimi ile benzer şekilde değiştiğini göstermiştir. Dönüşüm değerleri 10°C ve 70 bardaki yüzde 6.5'lık değerlerinden hızla yükselerek saf CCVnin kritik değeri civarında olan 25°C ve 70 barda yüzde 34 gibi yüksek bir değere ulaşmıştır. Belirli sıcaklık ve basınçlardaki reaksiyon ortamına sodyum bikarbonat eklenmesi ise soya yağı trigliseridlerinin hidroksilasyonunu yükseltmiştir. Hidroksilasyon dönüşümü için en yararlı olan sodyurnbikarbonat eklenmesinin bir mol potasyum permanganat için bir mol sodyum bikarbonat oranında olduğu gözlenmiştir. Tüm bu bulgular hidroksilasyon reaksiyonun yoğun gaz ortamında oluştuğu kanısına varmamıza neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HYDROXYLATION OF SOYBEAN TRIGLYCERIDES IN SUB/SUPERCRITICAL CARBON DIOXIDE The aim of this research is to obtain hydroxylated triglycerides, which is a polymerizable product, from the reaction of potassium permanganate with soybean oil in the presence of water and dense gas CO2. In order to achieve this goal, experiments are done at the conditions of 10, 25, 34.5, 50°C and 25, 50, 70, 110 and 160 bar. Effects of temperature, pressure and sodium bicarbonate addition to the reaction medium are investigated. The conversion of soybean triglyceride double bonds (STDB) increases as the temperature is increased at constant pressure. The conversion of STDB increases from 9.7 per cent to 36.3 per cent, 12.8 per cent to 34.6 per cent, 6.5 per cent to 17.8 per cent for an increase in temperature from 10°C to 50°C at constant pressures of 160, 110 and 70 bar, respectively. The conversion behavior of STDB with pressure at constant temperature is similar to the water solubility behavior in dense gas C02 with pressure at that temperature. The conversion exhibits a sharp increase, from 6.5 per cent at 10°C and 70 bar to 34.0 per cent at 25°C and 70 bar, near the critical point of pure CO2 due to very large negative value of activation volumes. The highest conversions are obtained at the experimental conditions where the density of the pure CO2 reaches around its critical value. The addition of sodium bicarbonate to the reaction environment, at constant temperature and pressure, enhances the conversion of STDB, one mole of sodium bicarbonate addition per mole of potassium permanganate giving the highest benefit of this addition. All these findings lead us to suggest that the hydroxylation reaction occurs in the dense gas phase.