A Self-organizing map algorithm in the general metric
Bir genel metrik kullanan özdüzenlemeli harita algoritması
  1. Tez No: 112019
  2. Yazar: KEREM CAN ÖZKISACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET BİR GENEL METRİK KULLANAN ÖZDÜZENLEMELİ HARİTA ALGORİTMASI Kohonen'in Özdüzenlemeli Harita Algoritmasının vektör nicemleme, kümelere ayırma, sınıflandırma gibi bir çok uygulamasında iki vektör arasındaki başkalığı bu labilmek için Öklid uzaklıkları kullanılır. Her ne kadar bu seçimin arkasında çeşitli anlayışlar yatıyor olsa da, bu seçimin en iyi nasıl yapılacağına dair kesin bir metot şimdilik önerilmemiştir. Bu çalışmada RSOM adını verdiğimiz düzenlenmiş bir SOM al goritması üzerinde değişik uzaklık ölçüleri kullanılarak metrik bağıntılarının kümeleme problemine olan etkisi incelenmekte ve bu soruya bir yanıt aranmaktadır. Bu amaçla ilk olarak algoritmanın güncelleme formülleri elde edilerek RSOM'un kümelere ayırma problemindeki performansı test edilmiştir. Daha sonra, kümeleme işlemini ilk aşamala rında gerçekleştiren etkin algoritmaların, yol uzaklıklarının kestirilmesi ve Öklidyen gezgin satıcı problemlerini çözmesinde RSOM'un etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A SELF-ORGANIZING MAP ALGORITHM IN THE GENERAL METRIC In many applications of Kohonen's Self-Organizing Map (SOM), such as Vector Quantization, clustering and classification Euclidean distance is used to measure dis similarity. Although there are solid insights behind this choice, a clear method for the selection of the best dissimilarity measure has not been reported yet. In this research, we try to answer this question and study the effect of various norm and norm-based metrics in a revised version of Kohonen's Self-Organizing Map that we call RSOM. We first derive update formulas, and use them to test the performance of RSOM in clustering. We then apply RSOM to two important problems, namely to Road travel distance estimation and Euclidean traveling salesman problem, where the clustering of the cities occur during the first phase of the most efficient neural algorithms.