A state-of-the-art design technique in landfill engineering: A case study
Düzenli depolama sahaları mühendisliğinde en uygun tasarım teknikleri: Örnek uygulama
- Tez No: 112020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Katı atık yönetim sisteminin fonksiyonel son öğesi olan katı atıkların uzaklaştırılması, gelişmiş ülkelerde başlıca bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüzde, düzenli depolama, evsel ve endüstriyel katı atıkların uzaklaştırılmasında en yaygın, en ekonomik ve en uygun yöntem olarak bilinmektedir. Üretilen atık miktarının azaltılması, geri dönüşüm ve transformasyon teknolojilerinin de uygulamaya geçmesi, depolamayı katı atık yönetim stratejisinin önemli bir öğesi haline getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, düzenli depolama tesislerinin tasarımında takip edilecek tasarım adımlarını, Sinop (Meşedağı) düzenli depolama tesisi projesi ile sunmaktır. Çalışma göstermektedir ki. bir depolama tesisinin planlanması ve tasarımı farklı bilimsel, ekonomik ve mühendislik ilkelerinin uygulanmasını gerektirmektedir. Tasarımda göz önünde bulundurulan en önemli kriter Türk Çevre Mevzuatı olmuştur. Çalışmanın önemli diğer bir özelliği ise sonuçlara ulaşmak için farklı model veya yaklaşımların kullanılmış olmasıdır. Böylece, elde edilen sonuçların birbiriyle karşılaştırılması yapılarak en uygun verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma ana başlıklarıyla depolama alanının tanıtımı, nüfus ve katı atık üretim tahminleri, katı atık özelliklerinin tanımı, depolama alanı alt ve üst tabakaların tasarımı, eğim ve bend stabilite analizleri, sızıntı suyu oluşumu tahminleri ile sızıntı suyu toplama sisteminin tasarımı, yüzey suyu drenaj sisteminin tasarımı, gaz oluşum tahminleri ile gaz uzaklaştırma sisteminin tasarımı, sızıntı suyu arıtma tesisinin tasarımı ve son olarak da depolama alanının kapatılması ile uzun dönem izleme çalışmalarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Disposal of solid wastes, the final functional element of the solid waste management system, is a major problem throughout the industrialized world. Sanitary landfilling is today widely recognized as the most common and economic method and viable solution for the disposal of municipal and industrial solid wastes. Despite the implementation of waste reduction, recycling and transformation technologies, disposal in landfills still remains an important component of integrated solid waste management strategy. The purpose of this study was to present the design steps of sanitary landfills through Sinop (Meşedağı) sanitary landfill project. The study indicates that planning and design of modern landfills, involves the application of a variety of scientific, economic and engineering principles. The main criteria in design studies were the Turkish Environmental Regulations. The other main feature of the study was the evaluation of the different models and approaches employed in the design of modern landfills. In this manner, it is intended to gather appropriate data by comparing the results. The major topics covered in this study include description of the landfill site, estimation of population and solid waste generation, definition of waste properties, slope and berm stability analysis, design of sub-base liners and final cap, estimation of leachate generation and design of leachate collection system, design of surface water drainage system, estimation of gas generation and design of gas venting system, design of leachate treatment plant, and closure of landfill and longterm monitorina.