Molecular analysis of various types of charcot-marie-tooth disease in Turkish population
Charcot-marie-tooth hastalığının çeşitli tiplerinin Türk toplumunda moleküler analizi
  1. Tez No: 112021
  2. Yazar: BİRDAL BİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET CHARCOT-MARIE-TOOTH HASTALIĞININ ÇEŞİTLİ TİPLERİNİN TÜRK TOPLUMUNDA MOLEKÜLER ANALİZİ Charcot-Marie-Tooth (CMT) hastalığı en sık kalıtsal periferik nöropati olup 2500 kişide bir görülür. CMT, klinik ve genetik olarak çeşitlidir. CMT'nin çeşitli tiplerinden sorumlu 20 bölge ile sekiz gen bilinmektedir. Bu çalışma Türk toplumunda CMT ve HNPP hastalıklarının moleküler temelini aydınlatmaktadır. Toplam 64 CMT ve HNPP hastası incelenmiştir. Avrupa toplumlarında CMTİ fenotipine yol açan en sık (yüzde 70) gen bozukluğu olan CMTİA duplikasyonu, Türk CMTİ hastalarında düşük oranda (yüzde 23) bulunmuştur. Bu bulgu toplumumuzda otozomal çekinik CMTİ tipinin diğer toplumlara oranla daha sık olabileceğini düşündürmektedir. Klinik ve genetik verilerin yeniden değerlendirilmesi 30 hastanın yedisinin (yüzde 23.3) otozomal çekinik CMTİ olabileceğini göstermiştir. CMTİA duplikasyonuna karşılık olan delesyonun sonucunda Ailevi Basınca Duyarlılık Nöropatisi (HNPP) ortaya çıkar. Avrupa toplumlarındaki HNPP hastalarının yüzde 86'sında görülen bu delesyon, Türk HNPP hastalarının yüzde 60'ında gözlenmiştir. Duplikasyon taşımayan CMTİ hastalarında gerçekleştirilen mutasyon analizi sonucunda, Cx32 geninde iki, MPZ ve PMP22 genlerinde birer mutasyon belirlenmiştir. Bu hastalarda fenotipler genotiplere uygun seyretmektedir. HNPP hastalarında ise PMP22 geninde mutasyon belirlenmemiştir. Mutasyon gözlenmeyen hastalarda henüz tanımlanmamış gen bölgelerinin bu hastalıklardan sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Akraba evliliği olan iki Türk otozomal çekinik CMT2 ailesinde homozigotluk haritalaması yoluyla bilinen tüm çekinik gen bölgelerine bağlantı dışlanmıştır. Bu sonuçlar otozomal çekinik CMT2'de genetik çeşitliliğin bilinenden daha fazla olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOLECULAR ANALYSIS OF VARIOUS TYPES OF CHARCOT- MARIE-TOOTH DISEASE IN TURKISH POPULATION Charcot-Marie-Tooth (CMT) disease is the most common inherited peripheral neuropathy in man with an estimated prevalence of one in 2500. CMT is clinically and genetically heterogeneous. Twenty loci and eight genes are already known to be involved in various forms of CMT. This study unravels the molecular bases of CMT and HNPP diseases in Turkish population. A total of 64 CMT and HNPP patients was investigated. CMT1A duplication, the most common (about 70 per cent in European populations) genetic defect leading to CMT1 phenotype, was found to be low (23 per cent) in Turkish CMT1 patients, suggesting a higher incidence of autosomal recessive CMT1 cases in our population. Further evaluation of clinical and genetic data revealed that seven of the 30 patients (23.3 per cent) can be autosomal recessive CMT1 cases. The reciprocal deletion of CMT1A duplication leading to Hereditary Neuropathy with Liability to Pressure Palsies (HNPP) phenotype was detected in 60 per cent of HNPP cases whereas 86 per cent of HNPP patients in Europe has this abnormality. Mutation analysis in non-duplicated CMT1 patients identified four point mutations: two in the Cx32 gene, one in the MPZ gene and one in the PMP22 gene. The severity of the phenotype correlated well with the genotype in all four patients. No mutation in the PMP22 gene was detected in non-deleted HNPP patients. Yet unidentified genetic loci may be responsible for these disorders in patients with no mutation. Using homozygosity mapping, linkage to five known recessive loci were excluded in two consanguineous Turkish autosomal recessive CMT2 families. These results prove presence of further genetic heterogeneity in autosomal recessive CMT2.