Reconfiguring the supply network of a telecommunication company operating in Turkey
Türkiye'de faaliyet gösteren bir telekomünikasyon şirketinin tedarik ağının yeniden biçimlendirilmesi
- Tez No: 112022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ, PROF. DR. İLHAN OR, DOÇ. DR. AYŞEGÜL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TÜRKİYE'DE FAALİYET GÖSTEREN BİR TELEKOMÜNİKASYON ŞİRKETİN TEDARİK AĞININ YENİDEN BİÇİMLENDİRİLMESİ Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren bir telekomünikasyon şirketinin mevcut tedarik zinciri ağı konfigürasyonunun geliştirilmesi için bir metodoloji sunmaktadır. Tedarik zinciri ağı dizaynın amacı, toplam tesisat ve taşıma maliyetlerim azaltacak ve de müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde, tesisatların yer, sayı ve ebatlarının belirlenmesi ve tesisatlar ile müşteriler arasındaki taşıma akışlarının oluşturulmasıdır. Şirketin tedarik ağını yeniden şekillendirmek için, tesisat yerleştirilmesi ile tesisatlara talep ve kaynak tayini problemleri birlikte ele alınmıştır. Ayrıca, kaynakların etkin sağlamak amacıyla, modelde kullanılmak üzere, etkin performans ölçümleri belirlenmiştir. Uygulama, şirketin hem mevcut durumu hem de olası büyüme senaryoları için ele alınmıştır. Bununla birlikte, şirketin ihtiyaç ve kısıtlan da göz önünde bulundurularak alternatif dizaynlar sunulmuştur. Bu çalışmada optimizasyon bazlı tam-sayılı-programlama önerilmiş ve kesin sonuç elde edilmiştir. Model, C++ programlama dili kullanarak, CPLEX Callable Library Versiyon 7.0 optimizasyon yazılımı ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECONFIGURING THE SUPPLY NETWORK OF A TELECOMMUNICATION COMPANY IN TURKEY This study utilizes a methodology for improving the configuration of the existing outbound supply chain network of a telecommunication company operating in Turkey. The objective of the supply network design is to specify the number, size and locations of facilities and to determine the transportation flows between the facilities and customers in such a way that total facility and transportation costs are minimized and customer requirements are satisfied. In order to reconfigure the supply network of the company, facility location and resource assignment problems are considered simultaneously. Also, efficient performance measures are identified and used in the model in order to force resources to be efficiently utilized. The application is considered for both the current situation and the possible expansion scenarios of the company. Alternative solutions are provided regarding the requirements and constraints of the company. An optimization-based integer-programming model is suggested, and exact solution is provided in this study. The model is solved using a C++ programming language with CPLEX Callable Library Version 7.0 optimizer embedded.