Production of a sample automotive part by integration of rapid prototyping and a precision casting process
Örnek bir otomobil parçasının hızlı prototipleme ve hassas döküm yöntemlerinin birleştirilmesi ile üretimi
- Tez No: 112028
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AHSEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üretim endüstrisin temel amacı, değişen pazar koşullarına uygun hızlı ve düşük maliyetli yeni ürünleri ortaya çıkarmaktır. Mevcut dünya ekonomisi, üretim şirketlerini gün geçtikçe daha hızlı ürün geliştirme konusunda zorlamaktadır. Tüm prototip, üretim ve yeniden değerlendirme süreçlerinin birleşik ve eşzamanlı hale getirilerek, yeni ürünün pazara sunum süresinin kısaltılması, bütün. mühendislik disiplinlerinin ortak çalışma alanıdır. Bu tez çalışmasında bir hassas döküm yöntemi olarak, alçı kalıba döküm seçilmiştir. Deneysel çalışmalar öncesi, dökülen parçanın fiziksel özellikleri ile imalat parametrelerini incelemek amacıyla Taguchi ve istatiksel karışım analiz yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan deneysel çalışma sonucunda; döküm işleminin ve dolayısıyla tüm imalat sürecinin, sıcaklık ve karışım zamanlarının arttırılmasıyla kısaltılabileceği görülmüştür. Endüstriyel atıklardan, uçucu kül ve kil (polimer) katkılarının karışıma eklenmesiyle, kalıp ve döküm yüzey kalitelerinin olumlu yönde etkilendiği ve proses değişkenliğinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal in the manufacturing arena is to present new products from concept to market quickly and inexpensively. Introducing new products at ever increasing rates is very critical for remaining succesful in a competitive global economy. To integrate all prototyping, manufacturing and optimizing studies in order to decrease the product development cycle time is one of the major concerns of all engineering fields. In the present study, plaster mold casting process is chosen as the precision casting method for prototyping and manufacturing of a sample automative part. This process is first examined using Taguchi and mixture design of experiments to optimize some of its process parameters. Experimental results show that the cycle time can be decreased by increasing temperature and mixing time. Some industrial waste products such as fly ash and polymer additives can be used for stabilizing the molding process and increasing the surface quality of the castings.