Modeling and evaluation of the ultimate uplift capacities of the lime slurry conditioned shafts
Kireçle stabilize edilmiş kazıkların nihai çekme kapasitelerinin modellenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 112065
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
VI ÖZET KİREÇLE STABİLİZE EDİLMİŞ KAZIKLARIN NİHAİ ÇEKME KAPASİTELERİNİN MODELLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Fore kazıklar, özellikle zemin tabakalarının zayıf ve sıkıştınlabilir katmanlar içerdiği durumlarda çok kullanışlıdırlar. Uç direncinin mobilize olması çok büyük deplasmanlar gerektirdiği için fore kazıklar eksenel yüklerin çoğunu yüzey sürtünmesi ile taşıyabilecek şekilde dizayn edilirler. Kireç stabilizasyonu, zeminlerin mühendislik özelliklerini iyileştiren ve böylece kazıkların yüzey sürtünmesini arttıran ekonomik ve güvenli bir yöntemdir. Bu çalışma, Houston Ulusal Geoteknik Deneme Sahası 'ndaki kazık çekme deneylerinin, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmesini içermektedir. Modelde, zemin ve zemin-beton arayüzeyi lineer olmayan gerilme-deformasyon analizi ile modellenmiştir. Analiz, kazıkta derinlikle lineer olarak artan parabolik bir yük dağılımını göstermektedir. Yük dağılımları arazi deneylerinden elde edilenlere benzer şekildedir. Model, kireç bulamacı uygulanmış ve uygulanmamış kazıklan çevreleyen kil tabakalarının efektif elastisite modüllerinin belirlenebilmesi için kullanılmıştır. Elastisite modülü değerlerinin, kireç miktarının artışına paralel olarak artan bir trende sahip olduğu saptanmıştır. Kazıklan çevreleyen kil tabakalarının, kazıklann çekme kapasitelerine katkılannı bulabilmek için kazıklar bütün kil tabakalarında ayrı ayrı kırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING AND EVALUATION OF THE ULTIMATE UPLIFT CAPACITIES OF THE LIME SLURRY CONDITIONED SHAFTS Drilled shafts are especially useful where underlying layers include weak or compressible strata. Since the mobilization of end bearing requires large displacements, drilled shafts are designed to carry much of the axial loads in skin friction. Lime treatment is an economic and convenient way to increase the skin friction by improving the engineering properties of the surrounding soils. This study consists of the finite element modeling of the field uplift tests that were conducted at the Houston National Geotechnical Experimentation Site. In the model, soil and soil-concrete interface are modeled by nonlinear stress-strain analysis. The analysis showed a parabolic load distribution in shaft, which provides a linearly increasing load transfer with depth. The patterns of load distributions are similar to those obtained from the field tests. The model is used to determine the effective Young's modulus values of the treated and untreated clay layers surrounding the pile shafts by back calculations. It is found out that, they have an increasing trend with increasing lime contents. To determine the contribution of the surrounding clay layers to the ultimate capacity of the shafts, the performances of the shafts in all of the clay layers are investigated separately.