Development of instruments for the assessment of metacognitive skills in mathematics: An alternative assessment attempt
Matematik derslerinde bilişüstü becerilerin ölçülmesi: Alternatif ölçek geliştirme çalışması
  1. Tez No: 112066
  2. Yazar: ŞERİF SOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET MATEMATİK DERSLERİNDE BİLİŞÜSTÜ BECERİLERİN ÖLÇÜLMESİ: ALTERNATİF ÖLÇEK GELİŞTİRME ÇALIŞMASI Eğitim ve psikoloji bilimlerine göre bilişüstü becerileri, akademik basarıda önemli bir etkendir. Bilişüstü becerileri zeka kavramından farklı anlamıyla, teorik olarak öğretilebilir ve öğrenilebilir. Literatür çalışmaları bilişüstü becerilerinin önemini göstermesine rağmen, bilişüstü becerilerini ölçmek üzere hazırlanmış, eğitimciler için uygun, yeterli ölçekler bulunmamaktadır. Geleneksel ölçme yöntemleri hakkındaki eleştiriler, alternatif ölçme metotları arayışları, performansın ölçülmesi gibi yeni kavranılan ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, bilişüstü becerilerinin değerlendirme, farkında olma ve denetleme altboyutlarını dikkate alan güvenilir, geçerli ve eğitimcilerin sınıfta kullanması için uygun ölçeklerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada geliştirilmiş olan bilişüstü becerileri envanteri ve öğretmen değerlendirme cetveli, öğrencilerin matematik bilgisini ve düşünme becerilerini ölçmede alternatif bir ölçme yöntemi olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF INSTRUMENTS FOR THE ASSESSMENT OF METACOGNTITVE SKILLS IN MATHEMATICS: AN ALTERNATIVE ASSESSMENT ATTEMPT Metacognition concerning both educators and psychologists, it is a significant factor in academic success, and, unlike the more traitlike concept of intelligence, is theoretically teachable and learnable. Review of literature indicates the importance of metacognition, but there has been only a few standardised measures of metacognition appropriate for educators. Given the relevance of metacognition to education, and the amount of research involving the construct, the goal of this paper was to examine measures of metacognition with its subdimensions; evaluation, awareness and monitoring in search of reliable, valid measures that can be appropriate for use by educators in the classroom. Educators are in search of alternative assessment tools. Criticisms of standardised tests brought about new concepts like performance assessment. The development of tools for assessing metacognitive skills may also be a contribution to the alternative assessment in terms of assessing thinking process/skills in the classroom.