Development of new physical UHF propagation model for mobile communication
Mobil iletişim için yeni bir fiziksel UHF propagasyon modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 112070
  2. Yazar: İSMAİL CEM SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET MOBIL İLETİŞİM İÇİN YENİ BİR FİZİKSEL UHF PROPAGASYON MODELİNİN GELİŞTİRİLMESİ Son bir kaç on yıl içerisinde mobil data iletişime olan ihtiyaç oldukça arttı. Bu artış da beraberinde kablosuz teknolojinin gelişimini hızlandırdı. Bilim adamları son zamanlarda, iletişim kanallarının en verimli şekilde kullanımını sağlayacak ve verici antenlerini en yüksek kazanç elde edecek şekilde yerleştirebilmenin yollan bulmaya çalışıyorlar. Bu tezde yoğun yerleşim yerlerindeki EM-dalgalar için dalga kılavuzu kabul edilebilecek sokak ve caddeler için yeni bir propagasyon modeli sunulmaktadır. Öncelikle elektromanyetik dalgaların, doğal dalga kılavuzları içindeki davranışlarım açıklayan daha önceden yapılmış çalışmaları inceleyeceğiz. Bazı önceden yapılmış ölçümleri ve bunların teorik bulgularla karşılaştırmasını göstereceğiz. Daha sonra, tünel benzeri ortamlarda ve yerleşim yerlerinde radyo dalgalarının propagasyonunu incelemeye yarayan kendi modelimizi sunup, önceki çalışmalar ile karşılaştırarak modelimizi ispatlayacağız. Geliştirilen modeli kullanarak, her bir doğrudan ve saçılarak gelen dalganın ayrı ayrı katkısını hesaplamak mümkündür. Önceki çalışmalardan farklı olarak, yan yüzler, mükemmel iletken olarak varsayılmamışlardır. Yaptığımız simülasyonlar göstermiştir ki, model geniş bir frekans bandı için uygulanabilir. Eğer dalga kılavuzunun şekli ayrıntılı olarak girilirse, sonuç ölçümler ile elde edilenlere çok yakın olabilmektedir. Şekil çok ayrıntılı olarak girilmese bile, hızlı bir hesaplama gerektiğinde yaklaşık bir sonuç elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF NEW PHYSICAL UHF PROPAGATION MODEL FOR MOBILE COMMUNICATION The need for wireless communication data has increased considerably in past decades. This need gave rise to wireless technology in electronics. Scientists are trying to find the ways to use the communication channels with the maximum efficiency and deploying antennas to the places where the highest output can be obtained in respect of the building structures in the region. What we will do in this thesis is to introduce a new propagation model for the streets and avenues in the urban areas which can be thought as a waveguide for EM-waves. First of all, we will study several models which were developed to explain the behaviour of electromagnetic waves in the natural waveguides. We will show some experimental measurements of these surveys and comparison with the theoretical results. Then we will present our model to study radio wave propagation for tunnel-like environments and urban areas, and compare with the previous studies for verification. Using our developed model it is possible to calculate the contributions of each direct and scattered waves separately. We don't assume the side walls as perfect conducting materials in our developed model unlike the previous studies. Our simulations revealed that developed model is applicable for broad band of frequencies. If the shape of the waveguide is entered to simulation program in great detail, the output can be very close to results which are obtained by measurements. Even the shape is not entered very accurately, an approximate result can be obtained if the fast result is needed.