Öğretmen adaylarının fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi ve yeni bazal metabolik hız denkleminin geliştirilmesi
The examination of teacher candidates' physical activity levels and development of a new basal metabolic rate equation
- Tez No: 386452
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada öğretmen adayları üzerinde yeni bir bazal metabolik hız (BMH) denkleminin geliştirilmesi ve öğretmen adaylarının fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2013–2014 eğitim öğretim yılında Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 191 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Elde edilen verilere yapılan regresyon analizi sonucunda oluşturulan yeni BMH denkleminin geçerliliğinin ve etkiliğinin belirlenmesi için farklı bir grupta denenmesi amacıyla kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubunda, Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerde öğrenim gören 34 öğrenci yer almıştır. Araştırma kapsamında ölçümü alınan ilk 104 kişinin BMH değerleri gaz analizörü (Cosmed), metabolik holter (SWA) ve bioelektriksel empedans analiz cihazı (BIA) ile elde edilmiştir. Bu ilk 104 kişilik grubun (erkek-kız) gaz analizör ile holter cihazı BMH verilerinin karşılaştırılması yapılmış ve istatistiksel bakımdan anlamlı farklılık görülmemiştir. Bununla beraber gaz analizör cihazı ile BMH ölçümünün zaman alması, maliyetli olması ve yeterli sayıda katılımcının gönüllü olmaması nedeni ile çalışmaya holter ve bioelektriksel empedans analiz cihazları ile devam edilmiştir. Araştırmada bazal metabolizma hızı ölçümlerinden SWA sonuçları bağımlı değişken; boy, ağırlık, göğüs çevre farkı, vücut yağ yüzdesi (VYY), beden kitle indeksi (BKİ), FVC, VC değerleri ise bağımsız değişkenler olarak regresyon analizinde yer almıştır. Analiz sonuçlarına göre boy uzunluğu ve vücut ağırlığının BMH değerleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Diğer parametrelerle BMH arasında kaydedeğer bir ilişki bulunamamıştır. Kız ve erkek katılımcılardan elde edilen verilere ayrı ayrı regresyon analizi yapılmıştır. Bunun sonucunda kız ve erkekler için yeni bir BMH denklemi geliştirilmiştir. Bu yeni geliştirilen denklemlerden elde edilen BMH değerleri ile Benedict, Schofield, Mifflin denklemlerinden elde edilen BMH değerleri arasında yüksek seviyeli bir korelasyon olduğu görülmüştür. Kızlar İçinYeni denklem: BMH= (17.73 x Vücut Ağırlığı (kg)) + (4.8 x Boy(cm)) - 380.7 Erkekler İçin Yeni denklem: BMH= (21.9 x Vücut Ağırlığı (kg)) + (5.4 x Boy(cm)) - 700.9 Araştırmaya katılan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi için uluslararası fiziksel aktivite anketi (FADA), Holter (SWA) ve pedometre kullanılmıştır. SWA cihazı ile katılımcıların fiziksel aktivite değerleri (MET= metabolik eşitlik) dışında günlük adım sayıları da ölçülmüştür. Bu yöntemlerle elde edilen verilere, göre kız öğrencilerin metabolik holter cihazı ile ölçülen MET değeri ortalamaları 1.75 (sedanter/ fiziksel aktivite düzeyi düşük), FADA MET değeri ortalamaları ise 1398.36 MET- dk/hafta (fiziksel aktivite düzeyi düşük) olarak ölçülmüştür. Holter ile bir günlük adım sayısı ortalamaları 9388.68 iken, Pedometre ile 7189.02 olarak belirlenmiştir. Erkek öğrencilerin metabolik holter cihazı ile ölçülen MET değeri ortalamaları 1.93 (sedanter/ fiziksel aktivite düzeyi düşük), FADA MET değeri ortalamaları ise 1527.23 MET- dk/hafta (fiziksel aktivite düzeyi düşük) olarak ölçülmüştür. Holter ile bir günlük adım sayısı ortalamaları 11844.71 iken, Pedometre ile 8820.26 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a new basal metabolic rate equation on teacher candidates and examine these teacher candidates' physical activity levels. The participants of the study includes 191 students studying in the Faculty of Education in Kırıkkale University in 2013-2014 Academic Year. To measure the validity and the efficiency of the new basal metabolic rate equation developed at the end of the regression analysis on the obtained data, a control group was formed including 34 students from other faculties. In the study, the first measured 104 participants' basal metabolic rates were obtained through gas analyser (Cosmed), metabolic holter (SWA) and bioelectrical impedance device (BIA). For the results of these first 104 participants (including both female and male students), the basal metabolic rate data obtained through gas analyser and holter device were compared and no statistically significant difference was observed. On the other hand, owing to the fact that too much time and money was needed to measure basal metabolic rate through gas analyser and there were not enough volunteer participants, the study continued with holter and bioelectrical impedance analysis devices. In the regression analysis of the study, among the basal metabolic rate measurements, SWA results were the dependent variance; height, weight, chest girth, breast girth, body fat index, body mass index, FVC and VC values were the independent variances. According to analysis results, height and weight are related to basal metabolic rate values. It was observed that there are no significant relationships between basal metabolic rate values and other parameters. Regression analysis were realized separately for the data of female and male participants. At the end of these analysis, a new basal metabolic rate equation was developed for females and males. It was observed that there are high correlations between the values obtained through new equation and the values obtained through Benedict, Schofield and Mifflin equations. The New Equation for females: BMR= (17.73 × body weight (kilo)) + (4.8 × Height (cm)) - 380.7 The New Equation for males: BMR = 21.9 × body weight (kilo)) + (5.4 × height (cm)) - 700.9 In order to examine the participants' physical activity levels, international physical activity questionnaire (IPAQ), Holter (SWA) and pedometer were used. Through SWA device, participants' daily step numbers were measured in addition to their physical activity levels (MET= metabolic equivalent). According to the data obtained through these methods, the female participants' average MET values through metabolic holter device is 1.75 ( sedentary/low physical activity level) and their IPAQ MET value average is 1398.36 MET - minute/week (low physical activity level). Through Holter, their daily step number average is 9388.68 and through pedometer, their daily step number average is 7189.02. Male participants' average MET value through metabolic holter device is 1.93 (sedentary/low physical activity level) and their FADA MET value average is 1527.23 MET - minute/week (low physical activity level). Their daily step number average through holter device is 11844.71 and through pedometer it is 8820.26.