İnternet ve ileri erişim teknolojileri
Internet and advanced access technologies
  1. Tez No: 181821
  2. Yazar: FIRAT TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH FERİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
nternet, bilgisayarları hatta bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan dünyanın en büyükbilgi, bilgisayar ve teknoloji ağıdır denilebilir.nternetin anlaşılabilmesi için bilgisayar ağlarının bilinmesi gerekmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde, internet ve tarihçesi hakkında bilgi verildikten sonrabilgisayar ağları hakkında detaylı bilgi sunulmuştur. Bilgisayar ağ çeşitlerianlatışmış ve bilgisayarların kendi aralarında haberleşmesi incelenmiştir. Haberleşmeprotokollerinden OSI ve TCP/IP incelenmiştir. IP kavramı izah edildikten sonragünümüzde kullanılan IPv4 ( IP version 4) ve yakın gelecekte kullanılacak olan IPv6( IP version 6) anlatılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde Kablolu Yüksek Hızlı nternet Erişim Teknolojilerianlatılmış, günümüzde en yoğun kullanılan xDSL teknolojisi incelenmiştir.Genişbant internet hizmetinin normal bakır kablolar vasıtasıyla evlerimize kadarsunulmasını sağlayan DSL ailesinin çeşitleri ( ADSL, SDSL, HDSL ve VDSL)karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Kablosuz Yüksek Hızlı nternet Erişim Teknolojilerinin konu edildiği üçüncübölümde ise başlangıç olarak kablosuz bilgisayar ağları incelenmiştir.Büyüklüklerine göre kablosuz bilgisayar ağları çeşitlendirilmiş ve anlatılmıştır.Ayrıca kablosuz ağlarda kullanılan haberleşme standartlarına değinilmiştir. Kablosuzbilgisayar ağlarının internet erişimi için özel uygulamaları incelenmiştir. Kablosuz ağçeşitlerinden WLAN ağlarının internet uygulaması Wi-Fi ve WMAN ağlarınıninternet uygulaması ve yakın geleceğin internet erişim teknolojisi olarak gösterilenWiMAX teknolojileri detaylı olarak incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise ses iletişiminde kablosuz teknolojinin kablolu teknolojiyigeride bıraktığı gibi kablosuz internet erişim teknolojilerinin kablolu teknolojilerigeride bırakacağı düşünüldüğünde, yapılacak teknolojik çalışmaların kablosuz erişimteknolojiler üzerine olması gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Internet which connects computers and computer networks, might be defined as theworld?s greatest information, computer and technological network.In order to understand ?What Internet Is??, it is necessary to understand computernetworks. In the initial part of this study, after informing about internet and itshistory, detailed information related with computer networks was presented.Furthermore, variety of computer networks was explained and intercommunalcommunication of computers was investigated. After that OSI and TCP/IPcommunication protocols were investigated. After explanation about the term of IP,today-used IPv4 ( IP Version 4) and near future-used IPv6 ( IP version 6) wereexplained.In the second part of this study, with explanation of cabled high speed internetaccess technologies, today?s widespread-used technology, namely xDSL wereinvestigated. Members of DSL family (ADSL, SDSL, HDSL and VDSL) whichcarries broadband internet services by means of normal copper cables up to ourhouses were investigated comparatively.In the third part after wireless high speed internet access technologies, wirelesscomputer networks were investigated. Furthermore, wireless computer networkswere assorted and explained considering their magnitude, and communicationstandards used in wireless networks were mentioned. Special applications relatedto internet access for wireless computer networks were also investigated. Internetapplications of WLAN Networks, internet applications of Wi-Fi and WMAN, andWiMAX which is pointed at internet access technologies of near-future wereinvestigated in details.At the last part of this study,it is pointed that in the same manner audiocommunication leaved behind wireless technology; wireless internet accesstechnologies will leave cable technologies behind. Therefore,directing technologicalpursuits onto the wireless access technologies were defended.