The Effect of computer assisted instruction on mathematics performance of seventh graders
Bilgisayar destekli öğretimin yedinci sınıfların matematik performansına etkisi
  1. Tez No: 112097
  2. Yazar: FATMA BETÜL GÖKKAYA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİN YEDİNCİ SINIFLARIN MATEMATİK PERFORMANSINA ETKİSİ Bu çalışmada, bilgisayar destekli öğretimin (BDÖ) yedinci sınıfların sıralı ikililer ve noktaların Kartezyen koordinat düzleminde gösterimindeki erişisine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca bu metodun yedinci sınıfların matematiğe yönelik tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, daha önce hazırlanmış olan“Çubuk Grafikleri ve Koordinatlar”isimli bilgisayar destekli eğitim programı yeniden gözden geçirilmiş, değiştirilmiş ve yeniden isimlendirilerek (Koordinat Sistemi) bilgisayarla öğretimde kullanılmıştır. Araştırma, ön test-son test karşılaştırma grup desenini kullanmaktadır. BDÖ özel bir okula devam eden iki deney grubuna uygulanmıştır. Deney gruplarından birine (n=63) BDÖ, materyal desteği ile birlikte 90 dakika süresince (iki ders saati ve tenefüs), bilgisayar laboratuvarında verlmiştir. Diğer deney grubuna (n= 63) aynı BDÖ materyal desteği almadan iki ders saati ( 80 dakika) süresince verilmiştir. Karşılaştırma grubu (n=61) ise iki ders saati süresince (80 dakika) klasik yöntemle kendi sınıflarında öğretim görmüştür. Öğretim öncesinde ve sonrasında öğrencilere iki farklı test uygulanmıştır. Koordinat Sistemi Performans Testi, PTCS, öğrencilerin Koordinat Sistemi konusundaki performanslarım ölçmek için kullanılmıştır. Matematik Tutum ölçeği ise yedinci sınıf öğrencilerinin matematiğe karşı olan tutumlarım ölçmek amacıyla kullanılmıştır. ANOVA sonuçlarına göre, çalışma grupları arasında, materyal desteği alan bilgisayar destekli öğretim grubu lehine anlamlı (p0.05) bir düzeyde bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF COMPUTER ASSISTED INSTRUCTION ON MATHEMATICS PERFORMANCE OF SEVENTH GRADERS The purpose of this study was to investigate whether computer- assisted instruction (CAT) had a significant effect on seventh graders' performance on ordered pairs and on plotting points on the Cartesian coordinate plane. The study also questioned the effectiveness of CAI on seventh graders' attitudes towards mathematics. For that purpose, an already developed program called“Bar Graphs and Coordinates”was revised, modified and renamed as“Coordinate System”to be used as an instructional base for the computer assisted instruction. The research uses pre-post test comparison group design. The CAI was applied to two experimental groups in a private school. One of the groups (n=63) received CAI with handouts for about 90 minutes (two class hours plus break time) in the computer laboratory. The other experimental group (n=63) received the same CAI without handouts in the same laboratory for two class hours (80 minutes). The comparison group (n=61) received regular instruction in their own classrooms for two class hours (80 minutes). Students were administered two different tests prior to and following the treatment. The Performance Test on Coordinate System (PTCS) was used to assess students' performance on coordinate system. The measuring instrument Mathematics Attitude Scale (MAS) was administered to assess seventh graders' attitudes towards math. ANOVA results indicated a significant (p0.05).