Image quality statistics and their use in steganalysis and compression
İstatistiksel imge kalitesinin stego-analizde kullanımı ve kodlama
- Tez No: 112134
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET istatistiksel imge kalitesinin stego-analizde kullanımı ve kodlama İmge nitelik ölçütlerini detaylı bir şekilde sınıflandırdık, gri seviye imgeler için tanımlanmış olan imge nitelik ölçütlerini çok bantlı imgelere genişlettik. Bu ölçütleri değişik bozulumlar, imge kodlama ve damgalama uygulamalarında ortaya çıkan bozulumlar için istatistiksel olarak karşılaştırdık. Bu ölçütler arasındaki benzerlik ve farklılıklar Kohonen haritaları kullanılarak görselleştirildi. Değişinti analizlerine dayanarak imge kodlama, damgalama ve diğer bozulumlara tutarlı ve duyarlı tepki veren ölçütler saptandı. Damgalanmış imgelerde damga varlığının sezimi ile ilgili yöntemler sunulmaktadır. Belirli bir damgalama yönteminin imgede istatistiksel ve yapısal izler bırakacağı varsayımından yola çıkarak, bu izlerin uygun özniteliklerin seçimi ve çoklu bağlanım analizi ile damga varlığının seziminde kullanılabileceği gösterilmiştir. İyi bilinen damgalama yöntemleri ve zengin bir imge kümesi üzerinde elde edilen görece yüksek doğru sezim yüzdeleri, önerilen yöntemlerin başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Yeni bir yitimsiz kodlama yöntemi ile, yitimlerin istenen sınırlar içinde kalmasının sağlandığı, dolayısıyla sınırlı yitimli olarak adlandırılan bir kodlama yöntemi geliştirildi. Yöntemimizin bir diğer önemli özelliği, herhangi bir geçişten sonra elde edilen bit dizgisinden geri çatılan imgede pikseller üzerindeki en büyük hatanın sınırlandırılmış olmasıdır. Bu özelliği aşamalı kodlayıcılar sınıfında ön plana çıkan dalgacık tabanlı kodlayıcılar sağlayamamaktadırlar. Yitimsiz ve yitimsize yakın kodlamaya ilişkin deneysel sonuçlar, önerilen yöntemin başarımının bilinen en iyi kodlayıcılar kadar iyi hatta bazı imgeler için daha da iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMAGE QUALITY STATISTICS AND THEIR USE IN STEGANALYSIS AND COMPRESSION We categorize comprehensively image quality measures, extend measures defined for gray scale images to their multispectral case, and propose novel image quality measures. The statistical behavior of the measures and their sensitivity to various kinds of distortions, data hiding and coding artifacts are investigated via Analysis of Variance techniques. Their similarities or differences have been illustrated by plotting their Kohonen maps. Measures that give consistent scores across an image class and that are sensitive to distortions and coding artifacts are pointed out. We present techniques for steganalysis of images that have been potentially subjected to watermarking or steganographic algorithms. Our hypothesis is that watermarking and steganographic schemes leave statistical evidence that can be exploited for detection with the aid of image quality features and multivariate regression analysis. The steganalyzer is built using multivariate regression on the selected quality metrics. In the absence of the ground-truth, a common reference image is obtained based on blurring. Simulation results with the chosen feature set and well-known watermarking and steganographic techniques indicate that our approach is able to reasonably accurately distinguish between marked and unmarked images. We also present a technique that provides progressive transmission and near-lossless compression in one single framework. The proposed technique produces a bitstream that results in progressive reconstruction of the image just like what one can obtain with a reversible wavelet codec. In addition, the proposed scheme provides near-lossless reconstruction with respect to a given bound after each layer of the successively refinable bitstream is decoded. Experimental results for both lossless and near-lossless cases are presented, which are competitive with the state-of-the-art compression schemes.