Design axioms for performance evaluation of passive vehicle suspension systems
Pasif taşıt süspansiyon sistemlerinin performans değerlendirmeleri için tasarım aksiyomları
  1. Tez No: 112153
  2. Yazar: HAKKI ERGİ MARTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET PASİF TAŞIT SÜSPANSİYON SİSTEMLERİNİN PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ İÇİN TASARIM AKSİYOMLARI Taşıtlardaki süspansiyon sistemlerinin tasarımı, yolcuların rahatlığını sağlamak amacıyla iyi bir titreşim izolasyonu, iyi bir yol tutma yeteneği ve yolcuların güvenliği gibi tasarım kriterlerinin sağlanmasını gerektirir. Mevcut literatürde pek çok pasif veya aktif olarak kontrol edilen süspansiyon konfigürasyonlarına ulaşmak mümkündür. Ana tasarım kriterleri, taşıt gövdesinin ivmesi ve çeşitli süspansiyon elemanları arasındaki bağıl yer değişimleri ile ifade edilmektedir. Genel olarak süspansiyon sistemlerinin optimizasyonunda ortaya çıkan problemler ortalama ivme ve izafi yer değiştirmeyi içeren bir performans indeksi oluşturularak çözümlenir. Fakat sonuçlar değişkendir ve göreceli ağırlık katsayılarına bağlıdır. Bu tez çalışmasında üç çeşit tek serbestlik dereceli model incelenmiştir. Bu modellerin güç spektral yoğunluk fonksiyonu ile belirlenen yol girdisi üzerine verdikleri ortalama ivme ve izafi yer değiştirme cevaplan çıkartılmıştır. Yukarıdaki süspansiyon sistemleri, aksiyomatik tasarımın bağımsızlık aksiyomu ve“semangularity”ve“reangularity”kavramları kullanılarak incelenmiştir. Bu aksiyom, farklı tasarımlar arasında hangisinin daha iyi olduğunu gösteren bir indeksi rahatlıkla sağlayabilmektedir. Belirli durumlarda ve belirli dizayn parametreleri aralığında bağımsızlaştırılabilen tasarımların meydana getirilmesinin mümkün olduğu gösterilmiştir. Aksiyomatik tasarım yaklaşımı, araçlardaki süspansiyon sistemleri tasarımında yeni bir bakış açısı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AXIOMS FOR PERFORMANCE EVALUATION OF PASSIVE VEHICLE SUSPENSION SYSTEMS The design of vehicle suspension systems requires satisfaction of many aspects including good vibration isolation, good road-vehicle holding ability and safety. Several structural or actively controlled suspension models have been reported in the open literature. The key design objectives are the acceleration of the vehicle body and relative displacement between the vehicle and suspension components. The optimization problem of suspension systems is usually solved by defining a single performance index which is a weighted sum of mean square acceleration and the relative displacement. However, the results are dependent on the weighting coefficient which is arbitrary. In this thesis, three 1-DOF models are taken into account. Mean square acceleration and relative displacement responses of models are derived for a realistic random road input given in terms of its power spectrum density function. The suspension models are examined using Independence Axiom of the Axiomatic Design, and semangularity and reangularity concepts. This axiom can easily distinguish between different designs and can provide an index showing which is better. It has been shown that in certain range of design parameters, it is possible to obtain decoupled designs. Axiomatic Design approach may provide a new look at the vehicle suspension system design.