Fundamental frequency contour synthesis for Turkish text-to-speech
Türkçe metinden ses sentezi için perde frekans eğrisi üretimi
- Tez No: 112155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET TÜRKÇE METİNDEN SES SENTEZİ İÇİN PERDE FREKANS EĞRİSİ ÜRETİMİ Bu tezin konusu, metinden ses sentezleyen sistemler için Türkçe cümlelerin perde frekans eğrilerinin üretilmesidir. Tonlama ve vurgu, perde frekansının en önemli belirleyicileri olduklarından çalışma temelde bu iki bürünsel olgu üzerine odaklanmıştır. Cümlelerin perde frekans eğrileri üzerinde detaylı bir analiz yapılmış ve ulaşılan bulgular sunulmuştur. Teorik altyapı ile bulgular birleştirilerek, cümlelerin kelime kategorileri ile hece vurgusu bilgilerine dayalı sözdizimsel yapılarını kullanan ve bir cümle veritabanına dayanan bir perde frekans eğrisi sentezleme sistemi geliştirilmiştir. Çalışma bir konuşmacının ses kayıtlarını esas almaktadır. Sistem, geleneksel bürün sentezleme sistemlerinden farklı olarak, kapsamlı bir metin analizi gerektiren, bürünsel söz grupları ve vurgu belirlemesi işlemlerini içermemektedir. Önerilen metod, gelecekteki araştırmalar için umut verici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FUNDAMENTAL FREQUENCY CONTOUR SYNTHESIS FOR TURKISH TEXT-TO-SPEECH The subject of this M.S. thesis is fundamental frequency contour synthesis of Turkish sentences for text-to-speech systems. As intonation and stress are the most outstanding determinants of fundamental frequency, the work mainly focuses on these two prosodic phenomena. A detailed analysis was performed on the fundamental frequency contours of the sentences and the findings were presented. Combining the findings with the theoretical background, a fundamental frequency contour synthesis system is devised, relying on a sentence database and utilizing the syntactic structure of sentences based on word categories and word stress information. The work is based on the recordings of a single speaker. Different from the conventional prosody generation systems, prosodic phrasing and accent labeling, requiring an extensive text analysis, are not included in the system. The method yielded encouraging results for future research.