Scientific thinking skills among prospective science teachers
Aday fen öğretmenleri için bilimsel düşünme becerileri
- Tez No: 112156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET ADAY FEN ÖĞRETMENLERİ İÇİN BİLİMSEL DÜŞÜNME BECERİLERİ Bu çalışmanın amacı öğretmen adayları, özellikle birinci ve son sınıf aday fen öğretmenleri için gerekli bilimsel düşünme becerilerini saptamaktır. Bilimsel düşünme becerileri pek çok araştırmacı tarafından eleştirel düşünme, gündelik düşünme, mantıksal ve bilimsel düşünme ve bilimsel sorgulama olarak tanımlanmıştır. Aşağıda sözü edilen beceriler öğrencilerde bilimsel düşünmeyi anlamak için kullanılmıştır: Doğrulanmamış sonuçlar çıkartma hatasını düşmemek, çok az sayıda numuneye dayanan genellemeler, küçük farklılıkları önemli kabul etme, altkümeden tümevarımla genelleme, tekil durumlara dayandırılmış genellemeler ve gereksiz tekrarlama ile yapılan açıklamalar. Bu becerilerin eleştirel düşünme yetenekleri alanında var olduğu kabul edildiğinden, eleştirel düşünme bilimsel düşünme ile aynı şekilde tanımlanmıştır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test öğrencilerde bilimsel düşünme becerilerini ölçmek için adapte edildi. Cevaplar öğrencinin mantıksal olarak doğru bir cevabı vermesine ya da sunulan fikir veya sonucu yanlış değerlendirmesine ve böylece mantıksal bir yanlışlık yapmasına ya da çevre ve şartları dikkate alarak içerik esaslı bir cevap vermesine göre puvanlandı. Sonuçlar eğitim fakültesinin birinci ve son sınıf öğrencilerinin düşünme becerileri arasında ve eğitim fakültesi, fen bölümü birinci ve son sınıf öğrencilerinin aynı becerileri arasında bir farklılık göstermedi. Son sınıf öğrencileri 6 adet beceri testinden dördünde mantıken daha doğru cevaplar verdiler, özellikle de çok az sayıda numuneye dayanan genelleme ve küçük farklılıklar esas alınan genellemelerde. Benzer şekilde, aynı becerilerde son sınıf öğrencileri birinci sınıf öğrencilerine göre daha az mantıksal yanlışlıklar yaptılar. Son sınıf öğrencilerinin büyük kısmı doğrulanmamış sonuçlar çıkartma hatasına düşmeme becerisinde soruları içeriğine ilişkin özelliklerini daha çok dikkate aldılar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SCIENTIFIC THINKING SKILLS AMONG PROSPECTIVE SCIENCE TEACHERS The purpose of the study was to assess scientific thinking skills of teacher candidates and specifically science teacher candidates, of freshman and senior students. Scientific thinking skills have been defined as critical thinking, every day thinking, logical and scientific thinking, and as scientific inquiry, by many researchers. The following skills were used to understand scientific thinking in students: Recognizing post-hoc thinking, generalizations based on too-small samples, accepting small differences as significant, generalizing from subset to whole, generalizations based on single or isolated cases and giving explanatory power to tautologies. These skills were considered to be in the area of critical thinking abilities and therefore, the definition of critical thinking was taken to be equivalent to that of scientific thinking. An instrument, with multiple choice questions, was adapted to measure the scientific thinking skills of the students. The answers were scored according to whether the student marked a logically sound answer or incorrectly evaluated the given opinion or conclusion and therefore made a logical fallacy or focused instead on its contextual aspect and gave a content based answer.The results showed no difference between the thinking skills of freshman and senior students in the education faculty and no difference between the same skills of freshman and senior students from the science department, in the faculty of education, however some small variations could be detected. The senior students gave more logically sound answers to four out of the six skills tested, especially in the skills that tested generalizations based on too small samples and generalizations based on very small differences. Similarly, in the same skills the senior students made less logical fallacies than the freshman students. The majority of the seniors focused more on the contextual aspect of the questions in the skill that measured post-hoc thinking.