Developing school children's word problem solving skills through computer based multiple representations
Bilgisayar tabanlı çoklu gösterimler ile öğrencilerin problem çözme becerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 112179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR TABANLI ÇOKLU GÖSTERİMLER İLE ÖĞRENCİLERİN PROBLEM ÇÖZME BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ Bu çalışmada bilgisayar tabanlı çoklu gösterimler ile yedinci sınıf öğrencilerinin işçi ve havuz problemleri çözme becerilerini geliştirmek ve yanlış anlamalarını düzeltmek hedeflenmiştir. Bu amaçla, araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında çoklu gösterimleri, şematik, sembolik ve matematiksel dil kullanarak öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirecek bir yazılım, EmekÖlçer, hazırlanmıştır. Önceki araştırmalarda, öğrencilerin işçi ve havuz problemlerini çözmede zorluk çektikleri, öğrencilerin düşünme tekniklerini genişleten ve problem çözme esnasında temel oluşturan çoklu gösterimlerin değeri ve bu gösterimleri içeren, öğretmene ders hazırlama, öğrenciye de doğrudan manipleye imkan sunan bilgisayar olanaklarının benimsendiği belirtilmiştir. Bu çalışma özel olarak işçi ve havuz problemlerini içermektedir. Araştırma ön test- son test grup planına göre tasarlanmıştır. İki özel ve devlet ilköğretim okulundan seçilen 80 öğrenciye her bir sorusu için üç farklı gösterimin araştırıldığı ön test uygulandıktan sonra, başarı seviyelerine göre seçilen 27 öğrenciye EmekÖlçer yazılımını dört saat boyunca kullanma imkanı tanınmıştır. Daha sonra, öğrencilere yazılımın geçerliliğini araştırmak için ön teste benzer bir son test uygulanmıştır. Her bir gösterim için elde edilen sonuçlar son test ortalamalarının ön test ortalamalarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Böylece, bilgisayar tabanlı çoklu gösterimli eğitimin öğrencilerin performansını arttırdığı ve problemlere farklı yönlerden yaklaşım olanağı tanıdığı sonucuna varılmıştır. Çalışma, yazılımla bundan sonra yapılabilecek araştırma önerileriyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPING SCHOOL CHILDREN'S WORD PROBLEM SOLVING SKILLS THROUGH COMPUTER BASED MULTIPLE REPRESENTATIONS The general aim of this study was to improve seventh grade students' word problem solving skills through computer based multiple representations. Hence, the research involved the design, implementation and validation of an İLE, EmekÖlçer, prepared by the researcher to develop students' problem solving skills by using multiple approaches including graphics, symbolic and audio representations. A review of previous research noted the difficulties of word problem solving in mathematics. It also showed the value and importance of multiple external representations that extend students' thinking styles and serve as a framework while problem processing. The advantage of computer-based environment containing multiple representations and providing teachers to prepare curriculum and students to manipulate environment directly was considered in the theory. The specific context of the research was that of work and pool problems. The research was pre-post test intact group design. A pre-test containing numerical solutions, symbolic and schematic modes for each problem was administered to 80 students from public and private secondary schools, 27 students were chosen according to their achievements and were allowed to utilize software, EmekÖlçer for about four hours. Following the study, A post-test similar to the pre-test was administered to the students to search the validation of the software. The results indicated that the post-test mean scores of the students were significantly higher than the pre-test mean scores for each mode. Therefore, it was concluded that computer based instruction rich in multiple representations improved students' performance and provided students with cognitive tools to develop mathematical problem solving skills. The study was concluded with some recommendations for further work.