The Determination of optimum tests for the softwares with an operational profile
İşlemleri belli yazılımlar için en düşük maliyetli testlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 112180
  2. Yazar: ÜMİT NALAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İŞLEMLERİ BELLİ YAZILIMLAR İÇİN ENDUŞÜK MALİYETLİ TESTLERİN BELİRLENMESİ İdeal olarak, tüm yazılımlar hiç hatasız, başka bir deyişle mutlak güvenilirlik ile pazara sürülmelidir. Bununla birlikte, yazılım deneme maliyetinin çok yüksek olması, mutlak yazılım güvenilirliğini olurlu olmaktan çıkarmaktadır. Bu nedenle, bir yazılımın güvenilirliği ve yazılımı test etme maliyeti arasındaki ilişkiye dayanan modeller geliştirilmiştir. Herhangi bir yazılım dizgesinin önemli özelliklerinden biri, işlemsel görünüşe (operational profile) sahip olmasıdır. İşlemsel görünüş, bir yazılımın yerine getirmek üzere tasarlanmış olduğu tüm işlemleri ve bu işlemlerin gerçekleşme olasılıklarım kapsar. Geçmiş bir çalışmada, tüm bu işlemler için gerçekleşen deneme sürelerini belirlemeye ve buna bağlı olarak toplam maliyeti en küçüklemeye yönelik bir model önerilmiştir. Modelin sonucunda elde edilen doğrusal olmayan programlama problemi kısıtlayıcı varsayımlar altında çözülmüştür. Her ne kadar bu varsayımlar sonucu çözülmesi gereken model bir dışbükey programlama problemi haline gelmekteyse de, gerçekçiliğim büyük oranda yitirmektedir. Bu çalışmada, daha önceki çalışmadaki gerçekçi olmayan dışbükeylik varsayımlarının birçoğunu ortadan kaldıran çözüm yaklaşımları ele alınmıştır. Bu yaklaşımlar, doğrusal olmayan eniyilemedeki yeni yöntemleri temel alırlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE DETERMINATION OF OPTIMUM TESTS FOR THE SOFTWARES WITH AN OPERATIONAL PROFILE Ideally, any software has to be released with no bugs, namely with perfect reliability. This is unfortunately not feasible because of the excessive software reliability testing cost. Models, concerning in this trade-off between the testing cost and reliability of a software have been developed. One of the important concepts in software testing is the operational profile. Operational profile is simply the set of all operations that a software is designed to perform and the occurrence probabilities of these operations. Recently, an interesting new model to determine the testing durations in all of these operations so that the total expected cost is minimized, has been proposed, and the resulting nonlinear programming problem has been solved under very restrictive assumptions. As a consequence of these assumptions mathematical model becomes a convex program, which can be solved easily to optimality. However, they make the model unrealistic. In this thesis, solution approaches, which remove most of these unrealistic convexity assumptions are suggested. They use the current state of the art in nonconvex optimization.