Stereoisomers resulting from the hindered rotation in N-(o-aryl) 2,4-oxazolidinedione derivatives
N-(o-aryl)-2,4-oxazolidindion türevlerinin dönme engelli stereoisomerleri
- Tez No: 112188
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
N-(o-ARİL)-2,4-OXAZOLİDINDION TÜREVLERİNİN DÖNME ENGELLİ STEREOİZOMERLERİ Bu çalışmada sterik engelli 5-metil-3-(o-aril)-2,4-oxazolidindion ve 5,5-dimetil-3-(o- aril)-2,4-oxazolidindion türevleri o-arilizosiyanatın sırasıyla (S)-(-)-etillaktat ve etil a- hidroksiizobütirat ile olan reaksiyonundan elde edilmiştir. 5-metil-3-(o-aril)-2,4-oxazolidindion bileşiklerinin diastreomerik izomerleri H NMR kullanılarak tespit edildi. 5,5-dimetil-3-(o-aril)-2,4-oxazolidindion bileşiklerinin enantiomerik izomerleri 1H NMR, 13C NMR ve (S)-(+)-l-(9-antril)-2,2,2-trifloroetanol kullanılarak belirlendi. 0-methyl ve o-chloro sübstitüenti olan enantiomerlerin sterik dönme için aktivasyon enerjileri dinamik NMR kullanılarak belirlendi. Diastereomerlerin conformasyonel seçicilikleri 1H NMR ve optikçe aktif HPLC kolonu kullanılarak bulundu. Billeşiklerin o-flor türevlerindeki dönme, conformasyonel izomerlerin NMR ile belirlenmesini önleyecek derecede hızlıyken, obrom türevlerinin conformasyonel izomerlerinin oda sıcaklığında ayrı olarak bulunduğu tespit edildi. Selüloz karbamet dolgu maddeli HPLC kolonu kullanılarak bu izomerler birbirinden ayrıldı. Sabit sıcaklıkta isomerlerin dengeye gelmesi HPLC yardımı ile izlenerek, denge sabiti ve daha az kararlı conformasyonun daha kararlı olana dönüşme için gereken aktivasyon enerjisi hesaplandı. Ayrıca, 5-metil-3-(o-aril)-2,4-oxazolidindion bileşiklerinin metanol ile olan reaksiyonları incelenerek, 5-metil-3-(o-florofenil)-2,4-oxazolidindion, 5-metil-3-(o- chlorofenil)-2,4-oxazolidindion ve 5-metil-3-(o-bromofenil)-2,4-oxazolidindion büeşMerinin metanol ile reaksiyona girdiği bulundu. Halkanın açılması ile oluşan ürünler 60 MHz 1H NMR kullanılarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, sterically hindered 5-methyl-3-(o-aryl)-2,4-oxazolidinediones and 5,5- dimethyl-3-(o-aryl)-2,4-oxa2:olidinediones have been synthesized by the reaction of the o- aryl isocyanates with (S)-(-)-ethyllactate or ethyl a-hydroxyisobutyrate, respectively. Diastereomeric isomers of the 5-methyl-3-(o-aryl)-2,4-oxazolidinediones have been detected by using H NMR. Enantiomeric isomers of the 5,5-dimethyl-3-(o-aryl)-2,4- oxazolidinediones have been identified by H NMR and C NMR, also in the presence of the chiral auxiliary. Activation barriers to hindered rotation around C-N single bond have been determined for o-methyl and o-chloro substituted enantiomers by using DNMR. The conformational preferences of the diastereomers have been investigated by H NMR and by HPLC on an optically active sorbent. The rotation in the o-fluoro derivatives was found to be too fast to make the rotational isomers observable by NMR, whereas the rotational isomers of the ortho bromo compounds were found to be separable at room temparature. Using HPLC on cellulose carbamate the isomers were separated and for the diastereomeric isomers of 5-methyl-3-(o- bromophenyl)-2,4-oxazolidinedione, the equilibrium constant and the energy barrier for the conversion of the less stable conformation to the more stable one were determined by following the equilibration of the isomers at constant temperature. In addition, the reactions of halogen substituted 5-methyl-3-(o-aryl)-2,4- oxazolidinediones with methanol have been studied. The compounds were found to react with methanol, causing a ring opening reaction. The products were identified by 1H NMR.