Dynamic analysis of thin plates on soil improved foundation by finite elements
İyileştirilmiş elastik zemine oturan ince plakların sonlu elemanlar yöntemi ile dinamik analizi
- Tez No: 112189
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET İYİLEŞTİRİLMİŞ ELASTİK ZEMİNE OTURAN İNCE PLAKLARIN SONLU ELEMANLAR METODU İLE DİNAMİK ANALİZİ Bu çalışmada zemin iyileştirmesi ile, elastik zemine oturan ince plakların sonlu elemanlar metoduyla sönümsüz serbest titreşimi ve sönümsüz zorlanmış titreşiminin analizi yapılmıştır. Çalışmanın içeriği ve amaçlan anlatılmıştır. Genel olarak zemin iyileştirilmesi, özellikle jet grout ve enjeksiyon teknikleri verilmiştir. Üç yalıda uygulanan zemin iyileştirilmeleri ele alınmıştır. Bu yalılar Ülker, Nazif Paşa ve Ethem Pertev yalılarıdır. Bu bölümde ayrıca her yalıda karşılaşılan zemin problemi ve bunların giderilmesine yönelik çalışmalar anlatılmıştır. Sonlu elemanlar metodu kısaca anlatılmış, deplasman fonksiyonlarının ve deplasman parametrelerinin nasıl seçileceğinden bahsedilmiştir. Elastik zemine oturan ince dikdörtgen plakların sonlu elemanlar metodu ile sönümsüz serbest titreşimi incelenmiştir. Sonlu eleman olarak dikdörtgen eleman tipi seçilmiş ve her düğüm noktasında biri deplasman, ikisi de dönme olmak üzere üç bilinmeyen, elemanın toplamında ise 12 bilinmeyen alınmıştır. Değişik elastik yatak katsayısı, plak kalınlığı, beton sınıfları ve sınır şartlan için w açısal hızı, T periyodu, / frekansı ve & serbest titreşim modları yani doğal titreşim modları bulunmuştur. Neticeler tablo halinde verilmiştir. Elastik zemine oturan ince dairesel plakların sonlu elemanlar metodu ile sönümsüz zorlanmış titreşimi incelenmiştir. Sonlu eleman olarak konik sonlu eleman tipi seçilmiştir. Deplasman fonksiyonunda a = n/2 koyarak dairesel plağın değerlerine ulaşılmıştır. Deplasman fonksiyonları polinom şeklinde seçilmiş ve her bir düğüm noktasında yedi bilinmeyen olmak üzere elemanda toplam 28 bilinmeyen alınmıştır. Zorlanmış titreşimin hesabında Newmark Yöntemi ve Doğrusal İvme Değişimi Yöntemi anlatılmış, program Doğrusal İvme Değişimi Yöntemi 'ne göre hazırlanmıştır. 17 Ağustos 1999 depreminin Fatih istasyonu verileri alınarak değişik elastik yatak katsayıları için her iki doğrultuda plağın deprem etkisi altındaki deplasmanları bulunmuştur. Neticeler tablo halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC ANALYSIS OF THIN PLATES RESTING ON SOIL IMPROVED ELASTIC FOUNDATION BY FINITE ELEMENTS METHOD In this study, dynamic analysis of the undamped free vibration and undamped forced vibration of thin plates on elastic foundation by finite elements method is conducted. The importance of ground improvement on the behaviour of the thin plate is observed. An introduction to the thesis is given. General information about ground improvement via jet grouting and injection grouting techniques are given. The subsoil conditions and ground improvement of three case studies are examined. These houses are all located along the Bosphoros, Ülker House, Nazif Paşa House and Ethem Pertev House. For each case study a relevant purpose for ground improvement is examined throughly. The finite elements method is explained briefly and the undamped free vibration of thin rectangular plates resting on elastic foundation is analysed through the finite elements method. A rectangular element type is chosen as a finite element and on each node one displacement and two rotations totalling to three unknowns, and twelve unknowns for the element are taken. The natural frequency co, period T, frequency / and free vibration modes , namely the natural vibration modes are found for the different foundation modulus, plate thickness, concrete classes and boundary conditions. The results are given in the form of tables. The undamped free vibration of a thin circular plates resting on elastic foundation is examined through the finite elements method. A conical finite element type is chosen as a finite element. The values of the circular plate are reached by placing a = 7t/2 in the displacement functions. The displacement functions are chosen as polynomials, seven unknowns on each node totalling to 28 unknowns are taken. The Newmark Method and Linear Acceleration Difference Method are explained in the calculation of the forced vibration. The programme is prepared according to the Linear Acceleration Difference Method. Using the measures of Fatih station in the 17 August 1999 earthquake, the displacements under the earthquake effect of the plate in both directions are found for the different foundation modulus. The results are presented in the form of tables.