Cutting of ceramics with use of abrasive waterjest
Seramiklerin aşındırıcılı sujetiyle kesilmesi
  1. Tez No: 112191
  2. Yazar: DEVRİM NURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET SERAMİKLERİN AŞINDIRICILI SU JETİYLE KESİLMESİ Yeni uygulamalar için, mühendislik malzemelerinden teknik beklentilerin artmasıyla, geleneksel işleme yöntemlerinin sınırlarına yaklaşılmıştır. Aşındırıcılı sujeti pek çok araştırmacının ilgisinin çekmekte olan yeni işleme yöntemlerinden biridir. 1980'lerden itibaren, bu sanayi dalının belirgin bir gelişimi gözlenmektedir. Bu çalışmada, günlük kullanımda olan mermer, alümina, granit, yer ve duvar seramik karoları üzerinde kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deney numuneleri, bir CNC aşındırıcılı sujeti ve laboratuar ortamında kurulan, düşük basınçlı bir düzenekte kesilmişlerdir. Sujeti ile kesilerek elde edilen yüzeylerden, kesme ve kesme aşınmalı bölge derinlikleriyle bunların oranları, malzeme kaldırma hızı ve kesim konikleşmesi, her deneysel uygulama esnasında, basınç, kesim hızı, aşındırıcı akış hızı ve kesme mesafesi, değiştirilmek suretiyle ölçülmüştür. Basınç ve aşındırıcı debisi arttırılması, ve kesme hızı azaltılmasının, her zaman aşındırıcılı sujetin performansına yararlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Yüksek kinetik enerjili su jetleri daha etkili işleme yeteneklerine sahip olduklarından, bu sonuçlar doğaldır. Ancak, işleme yeteneklerinin doğrusal bir artış içinde olmaması, aşındırıcılı sujetlerinin elemanlarının ve işletme maliyetinin çok pahalı olduğu göz önüne alındığında, işleme parametrelerinin optimizasyonuna ihtiyaç olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CUTTING OF CERAMICS WITH USE OF ABRASIVE WATERJETS As technical expectations from engineering materials have been arisen for new applications, limits of conventional machining methods have been approached. Abrasive waterjet machining is one of the recent methods which has drawn attention of many researchers. Since 1980's, a significant progress in this industry has been observed. In this study, cutting experiments were conducted on marble, alumina, granite, floor and wall ceramic tiles which are in daily use. The experiment specimens were cut with a CNC abrasive waterjet and a low pressure level set-up that was established in laboratory. From the surfaces of specimens generated by cutting with abrasive waterjet, depth of cut and the cutting wear zone, their ratios, taper and material removal rate were measured while process parameters, pressure, traverse rate, abrasive flow rate and stand off distance, were changed in each experimental run. It has been found that increasing pressure and abrasive flow rate and decreasing traverse rate always have a beneficial effect on the performance of abrasive waterjet cutting. Because waterjets posses high kinetic energy have more effective processing capacity, these results are expected. However, their process capacities do not show linear trend which indicates a need for optimization of all process parameters, when taking into consideration that components and operation costs of abrasive waterjets are very high.