Geçki düşey geometrisinin yanal sademeye etkisi
The Investigation of the effect of the vertical alignment geometry on the lateral change of acceleration
- Tez No: 112261
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
GEÇKİ DÜŞEY GEOMETRİSİNİN YANAL SADEMEYE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Milattan önce tekerleğin bulunması bir ulaştırma devrimi yaratmış, ikinci devrim olan motorun icadı ise karayolu ve demiryolu ulaşımında işletme hızlarının çok büyük değerlere ulaşması sonucunu doğurmuştur. Bu yüksek hızlara paralel olarak güvenlik ve konfor sorunları ön plana çıkmış ve geçki geometrisinde yeni arayışlara gidilmiştir. Günümüzde demiryolları ve karayollarında yüksek hızlara ulaşmak için, geçki tasarımında yatay ve düşey geçki geometrisi dikkate alınmakta ve yol-araç dinamiğine ilişkin özellikleri daha üstün geçiş eğrisi araştırmaları gündeme gelmektedir. Uygun geçiş eğrisi önerileri yapılırken önerilen eğri, başka eğrilerle yol- araç dinamiği açısından karşılaştırılmakta ve yol-araç dinamiğini belirleyen en uygun kriterin“yanal sademe”olduğu vurgulanmaktadır. Literatürde bulunan en gelişmiş yanal sademe bağıntısı Baykal 1996 da verilmiştir; ancak bu bağıntıda geçki düşey geometrisi dikkate alınmamıştır. Bu çalışmada, geçki düşey geometrisinin de dikkat alınmasıyla yeni bir yanal sademe bağıntısı verilmiştir. Bu bağıntının çıkarılmasındaki temel düşünce tüm taşıt hareket ve yol geometrisi özelliklerinin kapsanmasıdır. Düşey geçki geometrisinin yanal sademeye etkisini ortaya koymak için Baykal 1996 da verilen ve yeni türetilen yanal sademe bağıntıları ile hesaplanan yanal sademe değerleri karşılaştırılmıştır. öncelikle geçki yatay ve düşey geometrisinde kullanılan elemanların eğrilik, dever ve eğim fonksiyonları, yanal sademe fonksiyonunda kullanılabilecek şekilde türetilmiş, üç farklı hareket modeli (sabit hızlı, sabit pozitif ve negatif ivmeli) dikkate alınarak farklı geçki geometrilerine ilişkin yanal sademe fonksiyonları çıkarılmış ve diyagramları çizilmiştir. Sonuçta geçki düşey geometrisinin, belirlenen üç hareket modeline göre (sabit hızlı, sabit pozitif ve negatif ivmeli) yanal sademe üzerinde belirli bir etkiye sahip olduğu ve elde edilen yeni bağıntının genel bağıntı olarak kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca verilen bu genel yanal sademe bağıntısının, daha uygun yeni düşey eğri araştırmalarının temelini oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE EFFECT OF THE VERTICAL ALIGNMENT GEOMETRY ON THE LATERAL CHANGE OF ACCELERATION SUMMARY The invention of the wheel in B.C. created an transportation evolution, whereas the invention of the engine, the second evolution, caused very high operating speed in highways and railways. Corresponding to these high speeds, safety and conformity problems came up and new researches for alignment design arised. Today, horizontal and vertical geometry in alignment design have been taken into account and the researches for the new transition curves having superior properties of vehicle-road dynamics have been carried out to reach high speed in railways and highways. While suggesting the new curves, they are compared with other curves in the manner of road-vehicle dynamics and it is emphasized that the most proper criteria setting up the vehicle-road dynamics is the lateral change of acceleration. The best improved equation for lateral change of acceleration is given in Baykal 1996. However, the vertical alignment geometry was not taken into consideration in the equation. In this study, a new lateral change of acceleration equation taking into consideration of vertical alignment geometry is given. The main concept in the derivation of the equation includes all the properties of the vehicle motion and road geometry. The values from the equation given in Baykal 1996 and from the new derived lateral change of acceleration equation are compared in order to figure out the effect of the vertical alignment geometry on lateral change of acceleration. Initially, the functions of curvature, superelevation and gradient of the components used in the horizontal and vertical geometry are derived to combine them into the equation of lateral change of acceleration. The functions for different alignment geometries are derived by taking into account of three different motion models (motion model with constant velocity, motion model with positive acceleration and motion model with negative acceleration) and the diagrams of those are plotted. The existence of the effect of the vertical alignment geometry on the lateral change of acceleration according to three motion models (model with constant velocity, model with positive acceleration and model with negative acceleration) and theusage of the new equation as a general equation are proven. In addition, it has been suggested that the new general equation for lateral change of acceleration creates the basics on the development of the superior vertical curves.