Sonlu kapasite yöntemi kullanarak entegre üretim planlama sistemindeki problemlerin çözümü ve bir optimizasyon uygulaması
Problem solving in an integrated production planning system using finite capacity method and an optimization application
- Tez No: 128736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Değişimin hızlı yaşandığı, rekabetin arttığı ve standartların uluslar arası boyutta geliştiği bir ortamda işletmelerin, klasik yapı ve üretim anlayışlarından vazgeçerek esnek bir sisteme kavuşup, modern üretim yaklaşım ve tekniklerini bu sistem içerisinde uygulamaları gerekli hale gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda, mevcut üretim sistemini iyi analiz etmek ve işletme için gerekli olan modernleşme adaptasyonun yapılmasında amaç, esneklik, hız, maliyet e kalite gibi performans kriterlerinin optimizasyonu sağlanarak üretim sistemlerine yansıtılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda üretim planlama fonksiyonu da kritik rol oynamaktadır. Planlama işleminin kısa dönemli gereksinimlerini etkin bir şekilde karşılamak üzere çok daha esnek ve çözüm üreten bir yapıda olması gerekmektedir. Bu sebeple üretim çizelgeleme günümüz işletmelerinde üretim planlama işleminin anahtar rolünü üstlenmektedir. Sonlu Kapasite Çizelgeleme sistemleri üretim sisteminin fiziksel ve teknolojik sınırlamalarını dikkate alarak ve alternatif proses metodlarını değerlendirerek detaylı ve uygulanabilir üretim çizelgelerinin oluşturulmasını sağlar. Sonlu Kapasite Çizelgeleme ile elde edilen çizelge kısıtı dikkate alınarak hem zamanlan hem de kaynaklardaki operasyon sıralarını içermektedir. Bu yaklaşımla işletmenin mevcut durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlandığı gibi, gelecekteki olası sonuçlar önceden oluşturularak, işletmede doğru kararlar üretilebilmektedir. Sonuç olarak Sonlu Kapasite Çizelgelemenin çıktıları üretimde direkt olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, birinci bölümde genel olarak projenin amacı ve içeriği anlatılmış ikinci bölümde üretim planlama ve kontrol sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde sonlu kapasite ile üretim planlama modeli kapsamında, Sonlu Kapasite Çizelgeleme konusu detaylı olarak ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde ise klasik çizelgeleme teknikleri yer almaktadır. Beşinci bölümde bilgisayar destekli Sonlu Kapasite Çizelgeleme yaklaşımının kurulum aşamaları, uyarlanması ve Türkiye'deki güncel uygulamaları ile beraber ele alınmıştır. Son bölümde ise Assan Alüminyum A.Ş'de Sonlu Kapasite Çizelgeleme uygulaması geniş olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise Sonlu Kapasite Çizelgeleme ile ilgili genel değerlendirmeler ve gelecek çalışmalar için yönlendirmeler yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Sonlu, Kapasite, Çizelgeleme, Üretim, Planlama VHl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a rapidly changing environment having an increasing competition and internationally developing standards, companies should give up the traditional production and organization approaches, and they should encountered a necessity to have a flexible modern system that will led the use of recent production approaches and techniques. Under these circumstances, existing production systems should be properly examined and the required modern production system approaches and techniques should be implemented in the shop-floor (production area). The objective of the implementation is to attain the optimization of the performance measures such as flexibility, speed, cost and quality that will reflect to the production system. Production planning function has a critical role in building effective job results in order to reach this objective. Planning process has to be in a more flexible and solution provider form that will meet the short term requirements effectively. For this reason, production scheduling is the key function of planning process at present companies. Finite Capacity Scheduling systems consider the physical and technological limits of the production systems and develops a detailed and applicable production schedules evaluating alternative process methods. The outcome of the finite capacity schedule includes both the time information and operation sequences at the resource. The scheduling output has been used in the shop-floor directly. Although the finite capacity scheduling approach provides detailed information about the current shop- floor, by producing future probable outcomes it also helps to make right decisions. At the fist part of this thesis the project and its content is generally mentioned, and at the second part production planning and control systems is examined. In the scope of finite capacity and production planning model the Finite Capacity Scheduling subject exposed in details at the third part. The forth part includes the traditional scheduling techniques. Setup steps, adaptations of computer supported the finite capacity scheduling approach with some current applications in Turkey is presented at the fifth part. And at the last part the application of the finite capacity scheduling approach at ASSAN Aluminum is examined extensively and in details. The general evaluations and guiding for future works about Finite Capacity Scheduling is take part at the conclusion section. Keywords : Finite, Capacity, Scheduling, Production, Planning IX