Turbo atomizörlerin pulverizasyon etkinliklerinin belirlenmesi
Determining the activities of turbo atomizors on pulverization
  1. Tez No: 112300
  2. Yazar: SERDAR SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET TURBO ATOMİZÖRLERİN PÜLVERİZASYON ETKİNLİKLERİNİN BELİRLENMESİ M. Serdar SAMUR Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001, 59 sayfa Danışman : Doç. Dr. Ali KASAP Jüri : Doç. Dr. Ali KASAP Jüri : Doç. Dr. Ayten ONURBAŞ Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ebubekir ALTUNTAŞ Pestisit uygulamasının korunması ve analizi için bir çok yöntem geliştirilmiş olmasına rağmen, bahçe pülverizatörlerinin kalibrasyonunda önemli problemler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi, damlaların düşey dağılım düzgünlüğünün uygun bir biçimde ölçülmesidir. Bu çalışmada turbo atomizör ile pülverizatörünün damla dağılım düzgünlüğü belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, turbo atomizör ile bahçe pülverizatörü bahçe ortamında, ayrıca turbo atomizör kontrollü ortamda ayrı ayrı denenmiştir. Denemelerde ilaç yerine kimyasal analizi yapılmış boya maddesi (Annatto-1 20-05) kullanılmıştır.11 Örnek olarak seçilen şeftali ağaçlarına 7,4 x 3,3 cm ebatlarındaki asetatlar, ağacın gövde, orta ve üst dallarına yerleştirilmiştir. Aynı zamanda örnek ağaç yanlarına 3,5 m boyunda çıtalar ağaç gövdesinden 1,5 m mesafede, önünde engel bulunmayacak şekilde yerleştirilmiş olup, 0,5 m aralıklarda 30 x 3,5 cm boyutunda tahtalar yatay olarak çıta üzerine monte edilmiştir. Asetatlar bu tahtalar üzerine monte edilmiştir. Denemeler bahçe ortamında ve kontrollü ortamda turbo atomizör ve bahçe pülverizatörü ile çıtalar üzerinde 6 tekerrürlü, ağaçlarda ise 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Asetat plakaları üzerinde alınan dağılım örnekleri, kimyasal yöntemlerden kolorimetrik yöntem kullanılarak analiz edildi. Alman örnekler spektrofotometre ile daha önce saptanan standart kalibrasyon çözeltilerine göre ölçülmüştür. Çalışma sonunda turbo atomizör ile yapılan ilaçlamada 53,21 mg/cm2 konsantrasyon değeri elde edilirken bahçe pülverizatörü ile yapılan ilaçlamada 26,37 mg/cm2 konsantrasyon değeri bulunmuştur. Tüm denemelerin sonuçları tek tek incelendiğinde, her deneme için konsantrasyon miktarı turbo atomizörde her deneme sonucunda yüksek çıkmıştır. Turbo atomizör ile yapılan uygulamalarda elde edilen konsantrasyon eğrileri ağacın dış hattına daha yakın eğriler oluşturmuştur. Bu durum turbo atomizörde düşey dağılım düzgünlüğünün daha iyi olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler :Turbo atomizör, Bahçe pülverizatörü, Düşey dağılım düzgünlüğü
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DETERMINING THE ACTIVITIES OF TURBO ATOMIZORS ON PULVERIZATION M. Serdar SAMUR Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natureland Applied Science Department of Agricultural Machinery Master Thesis 2001, 59 page Supervisor : Doç. Dr. Ali KASAP Jüry : Doç. Dr. Ali KASAP Jüry : Doç. Dr. Ayten ONURBAŞ Jüry :Yrd.Doç.Dr.EbubekirALTUNTAŞ There are many methods of preserving and analyzing pesticide implementations, but still calibration of garden pulverizators is a problem. Main problem is correct measuring of correctness of lateral distribution of sprays. In this research, I wanted to obtain the valves of the pulverizator with air flow and pulverizator with metal beam. The pulverizator with air flow and pulverizator with metal beam are experienced in garden and also the pulverizator with air flow is experienced under control. In the experience we used a dying material which chemical analyzeis done (Annatto 120-05) instead of medicine.IV We chose peach trees a sample and put asetades in dimensions of 7.4x3.3 cm on the body of the tree, and medium and upper branches. At the same time we put next to the sample trees 1.5 m long beams, 1.5 m to the trees and on the beams there are lateral woods with of 30x3.5 cm dimensions on every beam by 0.5 m close to each. Asetades are put on these woods. The experiences are done in both garden convenient and air flow convenient with the pulverizator with air flow and pulverizator with metal beam 6 times on beams and 3 times on peach trees. The samples taken from the asetade floors are analyzed with a chemical method of colorymetric. The received samples are compared with the standard calibration solutions by spectrometer. At the end of the research 53.21 mg/cm2 concentration valve is obtained from air flow pulverizator and 26.37 mg/cm2 concentration valve is obtained from the pulverizator with metal beam. After determining the result of all experiences, in every experience concentration valve of air flow pulverizator is found higher. The concentration level found after implementation of air flow pulverizator is close to outer side of the tree. This makes that lateral distribution correctness in air flow pulverizator is better. Key words : Pulverizator with air flow, pulverizator with metal beam, lateral distribution correctness.