Çukurova bölgesinde yaygın bazı sofralık ve yağlık zeytin çeşitlerinin fenolojik, pomolojik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Studies on the pomological, fenological and morphological characteristics of some table olive and olive oil cultivars in Çukurova region
  1. Tez No: 112365
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ ÇUKUROVA BÖLGESİNDE YAYGIN BAZI SOFRALIK VE YAĞLIK ZEYTİN ÇEŞİTLERİNİN MORFOLOJİK, FENOLOJİK VE POMOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ. MEHMET ULAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Ömer GEZEREL Yıl: 2001, Sayfa 94 Jüri : Prof.Dr. Ömer GEZEREL : Prof. Dr. Ali KÜDEN :Yard. Doç. Dr. Celil TOPLU Zeytin yetiştiriciliği için oldukça yüksek bir potansiyele sahip olan Çukurova bölgesinde yetiştirilen çeşitlerin büyük bir kısmını lokal çeşitler oluşturmaktadır. Çukurova bölgesi Türkiye zeytin yetiştiriciliği için çok önemli yere sahiptir. Çukurova bölgesinde yetiştiriciliği yapılan lokal ve bazı standart çeşitlerin ağaç, meyve, çiçeklenme, yaprak ve çekirdek özellilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilip çizelgelerle sunulmuştur. Çalışmada, Çukurova bölgesi içerisinde, aynı ismi taşıyan farklı çeşitlerin veya aynı çeşidin farklı yörelerde farklı isimlerle çağırılan çeşitler olduğu belirlenmiştir. Örneğin: Küncülü (Kilis Yağlık), Yerli (Erkence) çeşitlerinin faildi çeşitler olmadığı saptanmıştır. Adana Topağı, San Ulak, Edremit Yağlık ve Gemlik çeşitleri Çukurova ekolojik koşullarında diğer çeşitlere göre daha üstün performans göstermişlerdir. Anahtar Kelimeler : Zeytin, Çeşit, Tanımlama, Pomoloji, Çukurova
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS STUDIES ON THE MORPHOLOGICAL,FENOLOGICAL AND POMOLOGICAL CHARACTERISTICS OF SOME TABLE OLIVE AND OLIVE OIL CULTİVARS IN ÇUKUROVA REGION MEHMET ULAŞ DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Ömer GEZEREL Year: 2001, Pages : 94 Jury : Prof. Dr. Ömer GEZEREL : Prof. Dr. Ali KÜDEN : Yard. Doç. Dr. Celil TOPLU Most of the varieties grown in Çukurova region with a great deal of potential for olive growth are local varieties. Çukurova region has a big importance for the Turkish olive growing. Numerous local and some standart olive varieties growing in Çukurova region were studied for tree, fruit, inflorescence and stone characteristics. The data are tabulated and graphically presented. In the present work synonyms are listed and refer to simillar varieties classed under different names according to the region or, even more confusingly, given identical names to dissimilar fruit. For example; Küncülü (Kilis Yağlık), Yerli (Erkence) are not different varieties. Adana Topağı, San Ulak, Edremit Yağlık, Gemlik varieties showed clear superiority to the others cultivars in Çukurova ecological conditions. Key Words : Olive, Varieties, identification, Pomology, Çukurova