Çukurova ve Ege incir klon ve çeşitlerinde meyve doğuşları , çiçek organlarının gelişimi ve döllenme biyolojileri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 28057
  2. Yazar: EMİNE CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
7. ÖZET Dünya 'nın subtropik ve ılıman iklime sahip bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilen incir ekonomik değeri oldukça yüksek bir meyvedir, ülkemiz incir yetiştiriciliği ve kuru incir dış satımında ön sıralarda yer almaktadır. Sofralık incir yetiştiriciliği açısından uygun ekolojik koşullara sahip olan Akdeniz bölgesinde, kapama bahçeler şeklinde incir yetiştiriciliği yok denecek kadar azdır. Bölgemizdeki incir yetiştiriciliği ev bahçelerindeki tek tük ağaçlarla sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada daha önce Kaşka ve ark. (1990) tarafından adaptasyon çalışmaları yapılarak bölgemizden selekte edilmiş klonlarla, Ege bölgesinden getirilmiş çeşitlerin meyve doğuş tarihleri saptanmıştır. 1991 ve 1992 yıllarında ağaçlar, soğukların geç gelmesinden dolayı kış dinlenmesine geç girmişler ve meyvelerin doğuşları gecikmiştir. 1990 yılında yellop ürünlerinde en erken doğuş 26.1.1990 'da 01-İN-06 incir ki onunda olurken en geç meyve doğuşu 14. 2. 1990" da Bursa Siyahı çeşidinde olmuştur. 1991 yılında ise en erken yellop ürünü doğuşu 6.2.1991 'de birçok çeşitte, 1992 yılında 23.2.1992 tarihinde Akça I çeşidinde, en geç ise 19. 4. 1992' de İzmir Bardakçı çeşidinde saptanmıştır. İyilop ürünü doğuşu 1990 ve 1991 yıllarında mayıs ayı içerisinde, 1992 yılında haziran ayında olmuştur. Sonlop ürünü doğuşu 1990 ve 1991 yıllarında 15 Ağustos-15 Eylül tarihleri, 1992 yılında 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında olmuştur. Erkek incirdeki meyve doğuşları, her 3 deneme yılında da hemen hemen aynı tarihlerde olmuştur. Meyve doğuşu ilek-77- ürününde 12-19 Mart, ebe ürününde 21-26 Mayıs, boğa ürününde ise 11-21 Eylül tarihinde olmuştur. Denemeye alınan çeşitlerin iyilop meyvelerine Blastophaga psenes 'İn girişi önlenerek parthenocarp olarak meyve verip vermedikleri belirlenmiştir. Ege bölgesi incir çeşitlerinden Karabakunya, Şarampol, izmir Bardakçı, Mor 3 ve Mor 4 ve Bölgemizden selekte edilen 01-İN-05, 01-İN-6, 01-İN-08, Ol-ÎM-01 klonları parthenocarp olarak bulunmuştur. Erkek incirlerin ilek meyvelerinde Blastophaga psenes 'İn çıkış tarihleri 7-10 Haziran olarak saptanmıştır. Bir meyveden yaklaşık 200 tane Blastophaga psenes'xn çıktığı bulunmuştur. Her meyve doğuşu içerisindeki çiçeklerin vegetasyon süresi boyunca olan gelişmeleri mikroskop altında incelenmiştir. Bu çalışmalarda 22.4.1991 de alınmış iyilop ürünlerinde dişi çiçeklerin henüz toplu iğne başı büyüklüğünde olduğu görülmüştür. 16 Haziranda iyilop meyveleri dişi çiçeklerinin reseptif oldukları ve bu tarihte ilek meyvelerinden çıkan Blastophaga pseneslerin iyilop ürünlerine girdikleri saptanmıştır. Döllenmeden sonra dişicik borusunun kuruyup döküldüğü, tohum kabuğunun sertleştiği görülmüştür. Blastophaga psenes larvalarının, erkek incirin gal çiçeklerinin yumurtalıklarında beslenip büyüdükleri saptanmıştır. Bazı çeşitlerin tohumları +4°C'de katlamaya alınarak çimlenme oranları saptanmıştır. Bu çalışma sonunda +4°C'de 12 gün bekletilen tohumların daha iyi çimlenme oranına sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Fig which is grown widely in subtropical and temperate zone regions of the world has a high economical value. Our country takes the one of the first places in fig growing and dried fig exportation. Although the Mediterranean basin has a convenient ecological condition for table fig cultivation there are very few fig orchards in the region. Fig growing in our region is restricted with one or two trees in home gardens. In this work, the fruit bearing dates of the ones selected from our region by Kaşka et al. (1990) and the varieties brought from Aegean region were investigated. In 1991 and 1992, since the winters came late, the trees entered the dormancy late in the season and the fruit bearing dates were delayed. In 1990 the earliest fruit bearing in Spring crop (Fiori) were 01-İN-06 (in 16.1.1990) and the latest one was Bursa Siyahı (in 14.2.1990). The first Spring crop bearing was determined on 6.2.1991 with most of the varieties in 1991 and on 5.3.1992 with Bardakçı in 1992. The latest Spring crop bearing variety in 1992 was found as izmir Bardakçı. Summer crop bearing was on may both in 1990 and 1991 and in June in 1992. Autumn crop bearing was between 15th August-15th September both in 1990 and 1991, between 15th September- 15th October in 1992. The fruit bearing of the male trees were almost on the same dates in all experimental years. The first crop of the male trees called as profichi was occured between 12th-19th of March, the second crop called Mammoni was occured between 21th-26th of May and the last crop called mamme was occured-79- between llst-21st of September. By preventing the emerging of wasps (Blastophaga psenes) to summer crop of the experimental varieties, parthenocarpy peculiarity of them were determined. Karabakunya, Şarampol, İzmir Bardakçı, Mor 3 and Mor 4 of the Aegean region's varieties and 01-İN,05, 01-İN-Û6, 01-İN-08 and 01-İM-01 clones of the Çukurova region's clones were found as parthenocarpic. The releasing date of wasps from sconium of male trees were found as 7- 10th of June and about 200 wasps were released from a sconia. The development of the flowers during the vegetation period were investigated under microscope. Seed flowers of the summer crops taken on 22.4.1991 were found in the size of a pin. On 16th of June, the seed flowers of the summer crop were receptive and wasps were emerging to the fruits. After the fertilization the style was dropped and testa was hardened. The larvae of the wasps were fed in the gall flowers of the sconium of the male trees. By stratification of the seeds of some varieties at +4°c, the germination rate were obtained and as a result, the seeds which were stratif icated at +4°C about 12 days were found better than the others.