Bafra ekolojik şartları altında yetiştirilen bazı önemli baş lahana (Brassica oleracea var capitata L.) çeşitlerinin morfolojik, pomolojik özellikleri ve mahsüldarlıkları üzerinde bir araştırma
A Study on the productivity and the most morphological pomological peculiarities of white head cabbage varieties under Bafra ecological conditions
  1. Tez No: 11238
  2. Yazar: SUNA TEKİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
8. ÖZET Bu çalışma 1988-1989 yıllarında 15 beyaz baş lahana çeşidi ile Tarım-Orman ve Köyişleri Bakanlığı Samsun Köy Hizmet leri Araştırma Enstitüsünün Bafra Deneme İstasyonunda yapılmış tır. Çeşitlerin fenolojik gözlemleri yapılmış, morfolojik özel likleri ile mahsüldarlıkları incelenmiştir. Araştırmadan aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. 1. Çalışmada yer alan çeşitler ekimden itibaren 5-9 gün arasında çimlenmiştir. En erken Çı,Ç5,ve Ç10, en geç olarak Ç13-Ç7, ve Ç8 çimlenmiştir. 2. Hastalıklara en hassas çeşitler Ç3 ve Ç5- zararlı lara en hassas olan çeşitler Ç12,Ç14 ve Ç15 dir. Sekiz çeşitte ne hastalık ne de zararlı görülmemiştir. 3. Seyreltme 29.06.1988 tarihinde tüm çeşitlerde ya pılmıştır. 4. Göçertme 1.08.1988 tarihinde tüm çeşitlerde ya pılmıştır. 5. Araştırmada yer alan çeşitler tohum ekiminden 80- 135 gün sonra baş bağlamaya başlamışlardır. En erken baş bağla yan çeşit Ç15, en geç baş bağlayan çeşitler ise Ç12- ve Ç13-dür. 6. Denemeye alınan tüm çeşitlerde hasat iki farklı zamanda (6.10.1988-20.11.1988) yapılmıştır. 7. Hasat edilen beyaz baş lahananın köklü ağırlığı en fazla olan çeşit Ç14, (1600 gr.), en az olan çeşit ise Ç8 (761. 75 gr. ) 'dir. 8. Bitki kök ağırlığı en fazla olan çeşit Ç5 (19.25 gr.), en fazla olan çeşit Ç3 (11.00 gr.) olarak bulunmuştur. -77--78- 9. Bitki kök uzunluğu en uzun olan çeşit Ç8 (21.35 cm.), en kısa olan çeşit Ç14,(7.39 cm.) olarak bulunmuştur. 10. Bitki sap uzunluğu en uzun olan çeşit Ç10 (38.45 cm.), en kısa olan çeşit Ç7 (13.89 cm.)'dir. 11. Bitki sap ağırlığı en ağır olan çeşit Ç9 (198.50 gr.), en hafif olan çeşit Ç12 (87.75 gr.)'dir. 12. Bitki sap kalınlığı en kalın olan çeşit Ç2 (4. 34 cm.), en ince olan çeşit Ç12 (3.05 cm.) olarak bulunmuştur. 13. Baş ağırlığı bakımından en ağır olan çeşit Ç1 (1459.00 gr.), en hafif olan çeşit Ç8 (633.50 gr.) olarak bu lunmuştur. 14. Yükseklik çevresi bakımından en uzun olan çeşit Çr (49.565 cm.), en kısa olan çeşit Çft (39.720 cm.) olarak bu lunmuştur. 15. Genişlik çevresi bakımından en uzun olan çeşit Ç6 (51.925 cm.), en kısa olan çeşit Ç8 (37.220 cm.) olarak bu lunmuştur. 16. Şekil indeksi bakımından çeşitler basık, yassı yuvarlak, yuvarlak ve konik olarak sınıflandırılmışlardır. 17. Beyaz baş lahananın yoğunluğu en fazla olan çe şit Ç9 (3.918 gr/cm3) en az olan çeşit Ç15- (1.250 gr/cm3) ola rak bulunmuştur. 18. Beyaz baş lahananın dış yaprak renkleri yeşilin tonları olarak, iç yaprak renkleri krem-yeşil arası renkler o- larak saptanmıştır. 19. Turşuluk ve dolmalık olarak iki şekilde kulla nım alanına sahip olanlar Ç2,Ç6,Ç8, sadece dolmalık olarak-79- kullanım alanına sahip olanlar Ç,,Ç1,Ç3,Ç4,Ç5,Ç10,Ç12, sadece tur şuluk olarak kullanım alanına sahip olanlar Ç7,Ç9,Ç14, Ç15, olarak bulunmuştur. Ayrıca Ç7 ve Ç8 salata olarak da kullanım alanına sahip bulunmuştur. 20. Kuru madde miktarı bakımından en fazla olan çe şit Ç1,( %17.09), en az olan çeşit Ç1,- ( %5.77) olarak bulunmuş tur. 21. Parsele ve dekara verim bakımından en iyi çeşit ler Ç1, (Ekinci 79) ve Ç12(Bayraklı) olup, parsele verimleri sıra sı ile 21.88-21.87 kg'dır. Dekara verimleri ise 3473.87-3471.49 kg. arasındadır. Verimi en az olan çeşit ise Ç8 (Quisto SG 637) olup parsele verimi 9.50 kg., dekara verimi ise 1508.36 kg'dır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This study in 1988-1989 with 15 white head cabbages in Bafra Experiment Station that belongs to Ministry of Agricul ture-Forestry and Rural Affairs, Samsun Rural Services Research Institute has been done. About phenological observation af var ieties have been done and crop productivity and morfological peculiarities have been examined carefully. Research results are below : 1. Varieties in study v have eaten tid-bits between 5 and 9 days dating from sowing. First of all, Variety 1, Variety 5 and Variety 10, lastly Variety 13, Variety 7, and Variety 8, have eaten tid-bits. 2. For diseases, the most sensitive varieties are Variety 3, and Variety 5. For pests, the most sensitive varieties are Variety 3, and Variety 5. For pests, the most sensitive variet ies are Variety 12, Variety 14 and Variety 15. There weren't dise ase and pest for eight verieties. 3. All of the seedlings have become infrequent in 29 June 1988. 4. Transplanting, in 1 August 1988 for all varieties has been done. 5. Varieties in study, have begun to head after 80 and 135 days dating from sowing. The earliest heading variety is Variety 15 and the latest heading varieties are Variety 12 and Variety 13. 6. Harvest has been done in two different times. (6.10.1988-20.11.1988) 7. Harvested cabbages rooted weight which is the most -80--81- variety is Variety 14 (1600.00 gr.), the least variety is Variety is Variety 8 (7.61.75 gr). 8. The weight of plant root which is the most variety is Variety 5 (19.25 gr.), the least variety is Variety 3 (11.00 gr.). 9. The length of plant root which is the most variety is Variety 8 (21.35 cm.), tne least variety is Variety 14 (7.39 cm. ). 10. The length of plant stem which is the most variety is Variety 10 (38.45 cm.)., the least variety is Variety 7 (13.89 cm. ). 11. The weight of plant stem which is the most variety is Variety 9 (198.50 gr.), the least variety is Variety 12 (87. 75 gr.). 12. The thickness of plant stem which is the most var iety is Variety 2 (4.34 cm.), the least variety is Variety 12 (3. 05 cm.). 13. The weight of head which is the most variety is Variety 1 (1459.00 gr.), the least variety is Variety 8 (633.50 gr.). 14. The height surroundings of plant which is the most variety is Variety 6 (49.565 cm.), the least variety is "Variety 8 (39.720 cm.). 15. The wideness surroundings of plant wich is the most variety is Variety 6 (51.925 cm.), the least variety is Variety 8 (37.220 cm.). 16. In appearance j the varieties wich are low, low round, round and conic are classified.-82- -17. The density of head cabbage wich is the most var iety is Variety 9 (3.918 gr/cm3), the least variety is Variety 15 (1.250 gr/cm3). 18. The outside leaf colours of cabbage which are the tones of green and the inside leaf colours of cabbage which are between cream and green colour are fixed. 19. Variety 2, Variety 6, Variety 8 and Variety 11 can be used as pickle and fitting for stuffing. Variety 1, Variety 3, Variety 4. Variety 5, Variety 10 and Variety 12 can be only used as fitting for stuffing. Variety 7, Variety 9, Variety 13, Variety 14 and Variety 15 can be only used as pickle. In addit - ion,v Variety 7 and Variety 8 can be used as salad. 20. The quantity of dry matter which is the most var iety is Varitey 1(%17.09), the least variety is Variety 15 (%5. 77). 21. In plot of land and in a thousand square metres land because of output the best varieties have Variety 1 (Ekin ci 79) and Variety 12 (Bayraklı). Output in plot of land were 21.88-21.87 kg. Output in althousand square metres land are bet ween 3473.87-3471.49 kg. Because of output at least variety is Variety 8 (Ouisto SG 637). Output in plot of land of its is 9.50 kg. output in a thousand square metres land is 1508.36 kg.