Yumurtalık körfezi lagünleri'nde su kirliliği ve kontrolü
Water pollution and control at lagoons of Yumurtalık bay
- Tez No: 112391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ YUMURTALIK KÖRFEZİ LAGÜNLERİ'NDE SU KİRLENMESİ VE KONTROLÜ Bahri AÇIKGÖZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK Yıl:2001, Sayfa:97 Jüri :Prof. Dr. Ahmet YÜCEER :Yrd. Doc. Dr. Fatma ÇEVİK Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK Bu çalışma, Türkiye'nin sahip olduğu en önemli sulak alanlardan olan Yumurtalık Lagünleri'nin yüzeysel suları ve sedimentindeki kirlilik düzeyini ve kirletici kaynaklarının belirlenmesi amacıyla sistematik olarak yapılmıştır. Araştırma, 1999 ocak ve 2000 aralık ayları arasında 24 aylık bir serede yapılmıştır. Araştırmada örnekleme çalışmaları aylık periyotlarda yapılarak, zooplankton, fitoplankton, zoobentoz, fitobentoz, balıklar, sıcaklık, elektriksel iletkenlik ile yüzey suyunda salinite, oksijen, pH, kimyasal oksijen ihtiyacı, organik madde, toplam azot, toplam fosfor, ile sedimentteki organik madde, toplam azot, toplam fosfor miktarlarının aylık ve mevsimlik değişimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yumurtalık Körfezi Lagünleri fizikokimyasal özellikleri bakımından elde edilen bulguları ile kirlenme bakımından henüz ciddiye alınacak ölçülerde kirlilikle karşı karşıya bulunmadığı izlenimi vermektedir. Organik Madde yükünün fazlalığı, sığlaşma ve su bağlantısının kesilmesi en büyük tehlikedir. Anahtar Kelimeler. Yumurtalık, Lagün, Biyolojik Çeşitlilik, Kirlilik III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS WATER POLLUTION AND CONTROL AT LAGOONS OF YUMURTALIK BAY Bahri AÇIKGÖZ DEPARTMENT OF ENVIROMENTAL ENGINNEERTNG INSTUTUTE OF NATURAL AND APPLD2D SCDÎNCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK Year:2001, Page:97 Jury :Prof. Dr. Ahmet YÜCEER :Yrd. Doc Dr. Fatma ÇEVİK :Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK This research work has been carried out systematically at Yumurtalık Lagoon's surface waters and sediments, in order to determine pollution level and sources. This study continued during the period of 24 months between January 1999 and December 2000. The sampling was carried out monthly and seasonal changes were also determined in biological parameters such as zooplankton and phytoplankton, zoobenthos and phytobenthose, fishes, on the surface waters such as temperature, conductivity, salinity, dissolved oxygen, pH, chemical oxygen demand (COD), organic matter, total nitrogen, phosphate and the organic matter, and total phosphorus in sediments. The biggest dangers for lagoons of Yumurtalık Bay are; cutting of in coming water, shallowing of water depth and entering high level of Organic material Key Worts: Yumurtalık, Lagoon, Biolojical Diversity, Pollution