Adana içmesuyu projesi t4 iletim tüneli ve b depoları jeoteknik incelemesi
Potable water project for Adana transmission tunnel t4 and b side water reservoirs geotechnical research
  1. Tez No: 112401
  2. Yazar: HATİCE SARIGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA İÇME SUYU PROJESİ T4 İLETİM TÜNELİ ve B DEPOLARI JEOTEKNİK İNCELEMESİ Hatice SARIGÖZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ ANA BİLİM DALI Danışman :Doç. Dr. Hasan ÇETİN Yıl:2001, Sayfa: 48 Jüri : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Yrd. Doç. Dr. Tolga ÇAN Yrd. Doç. Ergül YAŞAR Bu çalışmada Adana İçme Suyu Projesi kapsamında yer alan T4 iletim tüneli ve su depolarının jeoteknik incelemesi gerek arazide sondajlarla gerekse laboratuarda zemin mekaniği teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışma alanında Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı Handere Formasyonuna ait çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı, çamurtaşı ve şeyi ardalanmalarından oluşan birimlere rastlanmıştır. Çalışmanın konusunu oluşturan T4 iletim tüneli ve 4 adet su deposu temel kazılan genelde bu formasyona ait birimler içinde kazılmıştır. Depo yerlerinde yapılan sondaj çalışmaları sırasında her 1.5 m'de bir Standart Penetrasyon Testi (SPT) yapılarak zeminin kıvamlılık ve sıklığı kontrol edilmiş ayrıca tünel ve depolardan alman örselenmiş numuneler üzerinde de kıvam limitleri, elek analizi, su içeriği ve standart proktor deneyleri yapılmıştır. Yapılan arazi ve laboratuar çalışmaları sonunda tünel ve depo yerlerinin zemini hakkında edinilen bilgiler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Tünel, depo, sondaj, Handere Formasyonu ve Standart Penetrasyon Testi.
Özet (Çeviri)
ABSTACT MSc THESIS POTABLE WATER PROJECT FOR ADANA TRANSMISSION TUNNEL T4 AND B SITE WATER RESERVOIRS GEOTECHNICAL RESEARCH Hatice SARIGÖZ DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Year : 2001, Pages : 48 Jury : Doç. Dr. Hasan ÇETİN Yrd. Doç. Dr. Tolga ÇAN Yrd. Doç. Ergül YAŞAR With this study, geotechnical research the transmission tunnel and water reservoirs within the scope of the Potable Water Project in Adana were examined using soil mechanical test methods both in the laboratory and on-site. Conglomerate, sandstone, claystone, mudstone and shale interbed belonging to the Handere Formation outcrop within the study area. In order to determine the consistency and tightness of the units encountered during the drilling investigations at the Water Reservoir Sites Standard Penetration Test (SPT) were performed at each 1.5 m dept. In addition disturbed samples taken at the tunnel and construction sites were checked for consistence limits and moisture. Sieve analysis and Standard Proctor Tests completed the test series for those samples. This work presents the data gained with the results of laboratory tests and in- situ examinations done on the units of tunnel and reservoir construction sites. Keywords : Tunnel, water reservoir, bore hole, Handere Formation and Standard Penetration Testing