Development of a local groundwater flow model for the Liwa aquifer (Scheme A), UAE
Liwa akiferinin bölgesel yer altı suyu akış modelinin geliştirilmesi (Şema A), BAE
  1. Tez No: 487962
  2. Yazar: GONCA AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tatlı su kurak ortamlarda sınırlı yağış ve sıcak iklim nedeniyle değerli bir kaynaktır. Arap Yarımadası'nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kurak bir iklime sahiptir ve su kaynakları sınırlıdır. Bu bölgede ana su kaynağı yeraltı sularıdır. Bununla birlikte son yıllardaki nüfus, tarım ve endüstriyel faaliyetlerdeki artış su talebinin artmasına neden olmuştur. Bu artan su talebini karşılamak adına, özellikle güvenli içme suyu için, BAE deniz suyunu, çoğunlukla Abu Dabi kıyılarında, tatlı suya dönüştüren deniz suyu arıtma tesisleri kurdu. Bu arıtma tesisleriyle büyük ölçülerde tatlı su üretimi gerçekleştirilmesine rağmen depolama olanaklarının acil durumlar için yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Bu sebeple, tatlı su depolamak üzere güvenilir bir yeraltı rezervuarı oluşturmak için Liwa Akiferi Depolama ve İyileştirme (ADİ) Projesi, 2008 yılında Abu Dhabi'nin Liwa bölgesinde geliştirildi. Bu proje kapsamında Liwa Vahası'nın kuzeyinde birçok pompalama ve gözlem kuyusu inşa edildi. Proje boyunca birçok pompa testi yapıldı. Bu testlerden elde edilen verilerle, Liwa Akiferi'nin hidrolik özelliklerini belirlemek adına birçok analiz ve çalışma gerçekleştirildi. Bu tezin amacı, hidrolik özelliklerin tahmin edilmesi için bu proje kapsamındaki A Şeması'ndaki pompalama testlerinden elde edilen verileri kullanarak Liwa Akiferi'nin 2 boyutlu geçici bir yeraltı suyu akışı modelini geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In arid environments, fresh water is a precious resource because of the limited rainfall and hot climate. The United Arab Emirates (UAE) has an arid environment, and so suffers from a lack of water sources on the Arabian Peninsula. The main source of water in the UAE is groundwater. However, an increase in population, agriculture and industrial activities in recent years has resulted in an increasing demand for water. In order to meet this increased demand for water, especially for safe drinking water, the UAE has constructed several desalination plants to convert seawater into fresh water, mostly along the coast of Abu Dhabi. Despite the huge volume of fresh water which can be produced by these plants, storage facilities would be inadequate in an emergency situation. Thus, the Liwa Aquifer Storage and Recovery (ASR) Project was developed in order to establish a reliable underground reservoir to store and recharge fresh water in the Liwa area, Abu Dhabi in 2008. Within the scope of the project, several pumping and observation wells were constructed in the North of the Liwa Oasis. During the project, pumping tests were conducted and many analysis and studies were performed in order to determine the hydraulic characteristics of the Liwa aquifer. The purpose of the current study is to develop a 2-D transient groundwater flow model of the Liwa Aquifer using data obtained from pumping tests in Scheme A to predict hydraulic properties with code MODFLOW in Groundwater Vistas.