Adana hafif raylı taşıma sistemindeki (metro) tünellerin ve depo sahasının stabilizasyonu
The Stability of tunnels and depot area in light rail transit system of Adana
- Tez No: 112402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA HAFİF RAYLI TAŞIMA SİSTEMİNDEKİ (METRO) TÜNELLERİN VE DEPO SAHASININ STABİLİZASYONU Ali TAPINÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ergül YAŞAR Yıl: 2001, Sayfa: 190 Jüri: Prof. Dr. Mesut ANIL Yrd. Doç. Dr. Ergül YAŞAR Yrd. Doç. Dr. Cengiz Duran ATIŞ Bu çalışma, Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Projesinde 1. etap güzergahı içinde bulunan, inşaatı halen devam eden ve iki ayrı bölgede yürütülen mühendislik çalışmalarını kapsamaktadır. Bunlardan ilkini Adana Hafif Raylı Taşıma Sistemi Vilayet-İstiklal İstasyonları arası Aç-Kapa tünelinin yapım teknikleri ve buna bağlı olarak yapılan forekazık ve diğer zemin iksa işlemleri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın bir diğer ana konusu ise Depo Sahası ve burarım inşaatı sırasında uygulanan zemin çivisi ve diğer zemin iksa yöntemleridir. Bunlar genellikle bilinen zemin ankrajlarının farklı biçimde ve tiplerde uygulamasıdır. Her iki inşaat bölgesinde de uygulanan Püskürtme Beton tekniği de ayrıca ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler; Hafif Raylı Taşıma Sistemi, Aç-Kapa Tünelciliği, Forekazık, Zemin Saplamaları, Püskürtme Beton
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE STABILITY OF TUNELS AND DEPOT AREA IN LIGHT RAH. TRANSIT SYSTEM OF ADANA Ali TAPINÇ DEPARTMENT OF MİNİNG ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Ergül YAŞAR Year: 2001, Pages: 190 Jury: Prof. Dr. Mesut ANIL Yrd. Doç. Dr. Ergül YAŞAR Yrd. Doç. Dr. Cengiz Duran ATIŞ This study interests in engineering techniques where executing on two different area in first lab route which are presently constructing in Adana Light Rail Transit System project Firstly, Cut and Cover Tunelling Techniques in betweeen Vilayet and İstiklal stations and bored piles and other soil improving systems which applied in tunnelling were investigated. Secondly, Soil Nails and other soil improving systems which are using in Depot Area construction were determined. Different types and shapes of ordinary ancorages in these applications were applied. Shotcrete techniques were also determined in these studying areas. Key Words; Light Rail Transit System, Cut and Cover Tunelling, Bored Piles, Soil Nails, Shotcrete