Kayayolu sahasının petrol potansiyeli
The Petroleum potential of Kayayolu oilfield
  1. Tez No: 112405
  2. Yazar: MURAT ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ KAYA YOLU SAHASININ PETROL POTANSİYELİ Murat ALTUNKAYNAK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ ANA BİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. S. Cavit DEMİRKOL Yıl: 2001, Sayfa: 171 Jüri: Prof. Dr. S. Cavit DEMİRKOL (Başkan) Jüri: Prof. Dr. Selim İNAN (Üye) Jüri: Doç. Dr. U. Can ÜNLÜGENÇ (Üye) Bu çalışma Güneydoğu Anadolu (X. Bölge), Diyarbakır ili Bismil ilçesinin yaklaşık 25 km kuzeyinde ve Kastel petrol sahasının da 7 km kuzeyindeki Kayayolu yapısının hidrokarbon potansiyelini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Kayayolu sahasında 1973 yılında açılan Kayayolu- 1 kuyusundan Mardin karbonatlarında yapılan testte 0.5 varil petrol alınmıştır. Kayayolu-2 kuyusu 1980 yılında kazılmış ve yine Mardin karbonatlarında 0.3 varil petrol alınmıştır. Kastel sahasında ise petrol üretimi hala devam etmektedir. Yapılan tüm çalışmalar ve çevre sahalar göz önüne alınarak, buranın da bir üretim sahası olabileceği düşünülmektedir. Sadece sahanın yalan civarını çalışmak, bölgedeki hidrokarbon türüm ve migrasyonu ile ilgili birçok soruya cevap veremeyeceğinden dolayı çalışma alanı genişletilerek Kastel ve civar sahaları da bu proje kapsamına alınmıştır. Böylelikle geniş bir alanın hidrokarbon türüm ve migrasyon tarihçesinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Güneydoğu Anadolu, Mardin Karbonatları, Hidrokarbon, Türüm, Migrasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc/ PhD THESIS THE PETROLEUM POTANTIAL OF KAYAYOLÜ OILFIELD Murat ALTUNKAYNAK DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor Prof. Dr. S. Cavit DEMİRKOL Year: 2001, Pages: 171 Jury : Prof. Dr. S. Cavit DEMİRKOL (Chairman) Jury : Prof. Dr. Selim İNAN (Member) Jury : Doç. Dr. U. Can ÜNLÜGENÇ (Member) This study gives, the primary migration capacity of Kayayolu oilfield where 25 km to Bismil (Diyarbakır) and 7 km north of Kastel Oil Field in South-East Anatolia (X. District). Kayayolu- 1 oil well was drilled in 1973 was the first well in the region and produced 0,5 bbl petroleum from Mardin carbonates during Drill Stem Test. In 1980, Kayayolu-2 oil well was drilled and 0,3 bbl petroleum produced from same Mardin Carbonates during drill stem test. In addition to this production, Kastel oilfield still has productive oil wells in the region. While Kayayolu oilfield has been studied, Kastel and neighbour oilfields have been included into the project in order to analys very large geological area in terms of migration history of petroleum. Key Words : South-East Anatolia, Mardin Carbonates, Hydrocarbon, Primary migration, Migration. II