Otokorelasyonlu verilerde proses kontrol tekniklerinin uygulanmasına yönelik bir araştırma
A Research related to the applications of process control techniques for correlated processes
- Tez No: 112415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ OTO KORELASYONLU VERİLERDE PROSES KONTROL TEKNİKLERİNİN UYGULANMASINA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA FATMA BİLİRGEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Funda YILDIRIM Yıl : 2001, Sayfa : 64 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Funda YILDIRIM Doç. Dr. Rızvan EROL Yrd. Doç. Hüseyin AKILLI Çoğu istatistiksel proses kontrol (SPC) tekniği verilerin normal ve bağımsız olarak dağıldığı kabulüne dayanır. İstatistiksel proses kontrol uygulamalarında ise bu kabul, verilerin genelde bağımlı olacağından (oto korelasyondan) dolayı gerçeklerden bir hayli uzaktır. Oto korelasyonun manası, t anında yapılan ölçümlerin, t-1 anında yapılan ölçümler ile ilişkili olmasıdır. Bu çalışmada, kontrol dışı sinyallerin oto korelasyondan olup olmadığını tespit etmek için, istatistiksel proses kontrol (SPC) teknikleri korelasyonlu olduğunu ispatladığımız verilere uygulanmıştır. Verilerin oto korelasyonlu olduğu ispatlandıktan sonra oto korelasyonu yok etmek İçin uygun bir zaman serisi modeli, ARIMA(2,1,0), tespit edilmiştir. Tespit edilen model MINITAB-13 istatistik programı kullanılarak, orjinal verilerdeki oto korelasyon filtre edilmiştir. Shewhart, CUSUM, ve EWMA kontrol şemaları rezidülere ve orjinal verilere uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler, Oto korelasyon, ARIMA Modelleri m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER OF SCIENCE THESIS A RESEARCH RELATED TO THE APPLICATIONS OF PROCESS CONTROL TECHNIQUES FOR CORRELATED PROCESSES FATMA BILIRGEN ÇUKUROVA UNIVERSITY DEPARTMENT OF INDUSTRIAL ENGINEERING INSTITUTE OF BASIC AND APPLIED SCIENCES Advisor : Asst. Prof. Dr. Funda YILDIRIM Year : 2001, Page : 64 Committee : Asst. Prof. Dr. Funda YILDIRIM Assoc. Prof. Dr. Rızvan EROL Asst. Prof. Dr. Hüseyin AKILLI Most of the statistical process control (SPC) techniques are based on the assumption that the measured data is normal and independent. In real world applications of SPC, this assumption is very far from the truth due to the dependence of data on itself. This means that if a measurement is made at time /, it is usually related to the measurement made at time t-1. In this study, the Statistical Process Control (SPC) techniques were applied to the auto correlated data. After proving that the data was auto correlated, a suitable time series model, ABIMA(2, 1,0), for the particular set of data was adopted to remove the correlation from the observations. The predicted time series model was applied to filter out the auto correlation from the original data by using the MINITAB-13 statistical software tool. Key Words, Auto correlation, Time Series Model, ARDYÎA IV