Greyfurt konservelerinde korozyonu etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
Determination of factors affecting tin corrosion in canned grapefruit segments
- Tez No: 112416
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ GREYFURT KONSERVELERİNDE KOROZYONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Emel SOFUOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : ProfDr. Hasan FENERCİOGLU Yd : 2001, Sayfa : 57 Jüri : ProfDr. Hasan FENERCİOGLU ProfDr. Ali ALT AN ProfDr. Birgül YAZICI Bu çalışmada greyfurt dilim konserveleri için dolgu sıvısı hazırlamada kullanılan suyun (saf su, kuyu suyu) özellikleri ile, ayrı ayrı ilave edilen sitrik asit (%0.1), karboksimetil selüloz (%0.5), kalsiyum klorür (%0.5), sodyum bikarbonatın (%0.5) ve saklama sıcaklığı ile süresinin ürün özellikleri ile kalay korozyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Korozyonu azaltmada saf su kullanımı olumlu etki yapmıştır. Sitrik asit ve karboksimetil selüloz korozyonu önemli derecede artırmamıştır. Kalsiyum klorür yalnız kuyu suyu kullanılan durumlarda korozyonu artırmıştır. Sodyum bikarbonat korozyonu önemli derecede azaltmış fakat dilim bütünlüğü üzerinde olumsuz etki yaratmıştır. Oda sıcaklığında saklama, 37°C'de saklamaya göre daha uygun bulunmuş, saklama süresine bağlı olarak kalay korozyonu artmıştır. Anahtar Kelimeler : Greyfurt, Konserve, Korozyon, Kalay, Su IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETERMINATION OF FACTORS AFFECTING TIN CORROSION IN CANNED GRAPEFRUIT SEGMENTS Emel SOFUO?LU DEPERTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Hasan FENERCÎOGLU Yd : 2001, Pages : 57 Jury : ProfDr. Hasan FENERCİOGLU ProfDr. AH ALTAN ProfDr. Birgül YAZICI This study was undertaken to determine the effects of water (distilled and well) addition of citric acid (CA) (0. 1 %), calcium chloride (0.5 %), sodium bi carbonate (0.5 %) to the filling syrup at 22 % sugar and storage temperature and time on the tin corrosion of canned grapefruit segments. Results showed that distilled water had a lowering effect. The use of sodium bi carbonate lowered the tin corrosion but had adverse effect on the wholesomeness of the segment. Effect of calcium chloride on tin corrosion was significantly higher with well water. Storage at 37°C had adverse effects on the tin corrosion and the visual characteristics of canned segments. Storage period increased the tin corrosion. Key Words : Grapefruit, Canned, Corrosion, Tin, Water.