Pup evrede uygulanan tedrici azalan sıcaklığın Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae)' nın yumurta verimine etkileri
Effects of gradually decreased temperature on fecundity of Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) pupae
  1. Tez No: 251377
  2. Yazar: ESMA KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. ÜLYA NURULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar şartlarında Galleria mellonela L. (Lepidoptera: Pyralidae) puplarında yetiştirilen endoparazitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae)' nın pup evresine, konak içinde uygulanan tedrici azalan sıcaklığın etkileri araştırılmıştır. Parazitletilen konak pupları 14. günden itibaren sırasıyla 20, 15 ve 10°C' de birer gün, 4°C' de ise 1, 3 ve 5 gün bekletilmiştir. Uygulamalar sonucunda dişi ve erkek parazitoidlerin erginleşme yüzdeleri, erginleşme süreleri, ağırlıkları, ömür uzunlukları ve dişilerin yumurta verimleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 4°C' de bekletme süresinin uzaması olumlu etki yapmış, ergin çıkış yüzdesi artarken yumurta veriminin de daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of gradually decreased temperature on endoparasitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) pupae reared on host Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) in laboratory conditions were investigated. After 14th day of parasitization, host pupae were acclimated gradually decreased temperature; for 1 day at each of 20, 15 and 10°C then 1, 3, and 5 days at 4°C. Adult emergence ratio of females and males, duration of adult emergence after parasitization, adult longevity and fecundity of females were determined after each acclimation. As the results of this study, it was found that adult emergence ratio and fecundity of the longer acclimation at 4°C group were high.