Endoparazitoit pimpla turionellae (L.) (hymenoptera;ichneumonidae)dişilerinin zehir içeriğinin belirlenmesi
Determination of venom content of female endoparasitoid pimpla turionellae (L.) (hymenoptera;ichneumonidae)
  1. Tez No: 112636
  2. Yazar: SELMA ÖZNUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET ENDOPARAZİTOİT Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) DİŞİLERİNİN ZEHİR İÇERİĞİNİN BELİRLENMESİ Selma ÖZNUR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi /Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, 2001 Hymenoptera ordosundaki türlerin zehirleri bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu zehirler allerjik, filogenetik ve sistematik çalışmalarda önemli bir yere sahiptir. Fakat Hymenoptera ordosunun önemli bir familyası olan ve çok sayıda biyolojik kontrol ajanı içeren Ichneumonidae familyasınınzehirlerinin incelenmemiş olması ilgi çekmektedir. Bu çalışmada Ichneumonidae familyası türü olan Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) zehir bileşiminin analizi için, UV spektrofotometresi, infrared spektrofotometresi, ince tabaka kromatografisi ve SDS-Poliakrilamid jel elektroforezi kullanıldı. İdiobiont, soliter ve pupal endoparazitoit P. turionellae, konak büyük balmumu güvesi, Galleria mellonella üzerinde, 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 nispi nem ve 12:12 (Aydınlık:Karanlık) fotoperiyot uygulanarak laboratuvar şartlarında yetiştirildi. Ergin 15-20 günlük P. turionellae dişilerinden izole edilen zehir 200 ul saf su içine alındı ve bu zehir bütün analizlerde kullanıldı. UV sonuçlarımız bir dişi zehir kesesinde yaklaşık 0.0407 p.g protein tabiatında maddenin bulunduğunu göstermektedir. Hazırlanan zehir çözeltisi ve küçük moleküler ağırlığa sahip standartlar (seratonin, histamin, dopamin, noradrenalin) ince tabaka kromatografisi, peptitler (melittin, apamin, serum albumin, Bradikinin) ise SDS- Poliakrilamid jel elektroforezi ile ayrı ayrı yürütüldü. Bulgularımız zehirin yapısında apamin ve noradrenalin olduğunu göstermektedir. Zehirde noradrenalinin bulunduğunu gösteren ince tabaka sonuçlarımız İR spektroskopisi ile doğrulandı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Parazitoit / Pimpla turionellae I Zehir / Biyolojik Kontrol / Kromatografık Analiz / Elektroforez /İR.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF VENOM CONTENT OF FEMALE ENDOPARASITOID Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) SELMA ÖZNUR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M.Sc. Thesis / Supervision Dr. Fevzi UÇKAN) Balıkesir, Turkey, 2001 The venom of species, in Hymenoptera taxon, use the treatment of some illness. Besides, the venom of Hymenptera is of importance to address different questions involving allergy, phylogeny, systematics. However the venom of Ichneumonidae, one of the most important family of Hymenoptera takson which includes a lot of biological control agents, has not been investigated. Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) is one of the species in this family. The venom of P. turionellae was analysed by UV spectrophotometer, infrared spectrophotometer, thin layer chromatography and SDS-PAGE. Idiobiont, solitary and pupal endoparasitoid, P. turionellae, was reared on lepidopterous host species, the greater wax moth, Galleria mellonella, under conditions of 12:12 h (Light:Dark) photoperiods, 25 ± 2 °C and % 60 ± 5 relative humiditiy. The venom of female P. turionellae (15-20 days old), was obtained and put into 200 ul distilled water. In a venom sac on the avarage 0.0407ug protein was detected. Venom sample was analysed by thin layer chromatography using seratonin, histamin, dopamin, noradrenalin as standarts and by SDS PAGE using melittin, apamin, serum albumin, Bradikinin as standarts. The results of experiments indicated that apamin and noradrenalin are present in the venom of P. turionellae. Reliability of results of noradrenalin thin layer chromatography was verified by IR spectrophotometer. KEY WORDS: Parasitoid / Pimpla turionellae I Venom / Biological control / Chromatographic Analysis /Electrophoresis /IR. m