Çukurova bölgesi kıraç koşullarında lavanta (lavandula officinalis chaix)'nın yetiştirilme olanakları
Growing possibilities of the lavandula (lavandula officinalis chaix) in Çukurova arid conditions
- Tez No: 112470
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA BÖLGESİ KIRAÇ KOŞULLARINDA LAVANTA {Lavandula officinalis Chaix)'NIN YETİŞTİRİLME OLANAKLARİ Tank SINMAZ Çukurova Üniversitesi- Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman Yıl Jüri Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN 2001, Sayfa : 58 Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof. Dr. Saliha KIRICI Yrd. Doç. Dr. Necaattin TÜRKMEN Bu araştırma, 1998/1999 ve 1999/2000 yıllan arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinin kıraç koşullarında, farklı dikim sıklıkları ile farklı fosforlu gübre dozlarının lavanta' nın bitkisel özellikleri, çiçek ve uçucu yağ verimi üzerine etkilerini belirlemek amacı ile iki yıl süreyle yürütülmüştür. Deneme; 1999 Nisan'ında, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Esas olarak II. yıla ait verilerin değerlendirildiği araştırmada, değişik bitki sıklıkları (80 cm x 30 cm, 80 cm x 50 cm, 80 cm x 70 cm) ana parselleri, farklı P2O5 dozları ise (0 kg/da, 5 kg/da, 8 kg/da, 1 1. kg/da) alt parselleri oluşturmuştur. Araştırma sonucunda; farklı ekim sıklıklarında elde edilen bitki boyu değerlerinin farklı olmadığı gözlenmiştir. Taze herba ve kuru herba verimleri üzerine gübre dozlarının etkisi ise önemli bulunmuş ve en yüksek taze herba verimi (304,8 kg/da) için 1 1 kg/da P2O5 uygulamasının yapıldığı 80 cm x 70 cm sıra arası x sıra üzeri aralığında yetiştirilen bitkilerden elde edilmiştir. Taze çiçek ve drog çiçek verimi üzerinde farklı gübre dozları farklı etkilere sahip olmamakla birlikte en yüksek taze çiçek verimi 1 1 kg/da P2O5 dozu uygulamasının yapıldığı 80 cm x 30 cm sıra arası x sıra üzeri aralıklarda yetiştirilen bitkilerden, en yüksek drog çiçek verimi ise 11 kg/da P2O5 dozu uygulamasının yapıldığı 80 cm x 50 cm sıra arası x sıra üzeri aralıklarda yetiştirilen bitkilerden elde elde edildiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Lavanta (Lavandula officinalis Chaixj, Uçucu Yağ, P2O5 Dozu, Dikim Sıklığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS GROWING POSSIBILITIES OF THE LAVANDULA (Lavandula officinalis Chaix) IN ÇUKUROVA ARID CONDITIONS Tank SINMAZ DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisior Year Jury Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN 2001, Pages : 58 Prof. Dr. Menşure ÖZGÜVEN Prof. Dr. Saliha KIRICI Yrd. Doç. Dr. Necaattin TÜRKMEN This research has been made for 2 years between 1998/1999 and 1999/2000, in the arid conditions of the Research and Practice Farm in Agricultural Faculty of Çukurova University, in order to find out the effects of different plant densitiy and different dossages of phosphores fertilizer on the lavandula's (Lavandula officinalis Chaix) vegetals characteristics, and on the yield of flover and essential oil. The experimet was made 3 times repeatated according to the subdivided test design in the April of 1 999. The research, the basis of which was the evaluation of the datums of 2nd year, different plant densities (80 cm x 30 cm, 80 cm x 50 cm, 80 cm x 70 cm) main subdivideds, different P2O5 (Phosphores dossages) in (0 kg/da, 5 kg/da, 8 kg/da, 1 1 kg/da) low subdivisions were formed. İn the result of this research, it was observed that, there's no difference in plants which were planted in different densities. On the other hand, the effects of phosphores fertilizer dossages on the product of fresh herb and drog herb was seen very important, and the heighest product of fresh herb is obtained from the experiment of for (304,8 kg/da) 1 1 kg/da P2O5, from the plants that are raised in the sequence distance of 80 cm x 70 cm and x high sequence. Although there's no different effects of fertilizer dossages on fresh and drog flower, it is observed that the heighest product of fresh flower is obtained from the plants which are raised in the experiment of 1 1 kg/da P;0? dossage, the sequence distance of SO cm \ 30cm \ high sequence, and the heighest product of drog flower is obtained from the plants which are raised in the experiment of 1 1 kg da P.O> dossage, the sequence distance of 80 cm x 50 cm, high distance Key Terms lavander, fssentıai Oii, Phosphor Dossage, Planr Density