Çukurova kıraç koşullarında bazı bakla (Vicia faba l.) çeşitlerinde verim ve verim unsurlarının saptanması üzerinde bir araştırma
Determination of yield and yield components on some faba bean (Vicia faba l.) varietis in Çukurova dryland conditions
  1. Tez No: 77055
  2. Yazar: HANDAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KIRTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
T.??o£$ öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA KIRAÇ KOŞULLARINDA BAZİ BAKLA (Viciafaba L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARININ SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA HANDAN KARABACAK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLRİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Yıl: 1998, Sayfa : 32 Jüri : Prof. Dr. Yusuf KIRTOK Doç Dr. Ahmet Can ÜLGER Doç. Dr. Tacettin YAĞBASANLAR Bu araştırma 1995 -1996 yılında Ç.Ü, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri kıraç deneme alanında yürütülmüştür. Çukurova Bölgesine en uygun bakla (Vicia faba L) çeşidinin saptanması amacıyla ele alınan 12 çeşit üzerinde bitki boyu, boğum sayısı, dal sayısı, ilk meyve yüksekliği, meyve sayısı, tane sayısı, tohum sayısı, bitkide tohum verimi, meyvede tohum verimi, tane verimi, bin tane ağırlığı ve hasat indeksi gibi özellikler incelenmiştir. Kıraç koşullarda yapılan araştırma sonucunda en yüksek tane verimi 201.5 kg/da ile ETA.333 çeşidinden, bu çeşidi sırasıyla 194.9 kg/da ile ETA.277 ikinci ve 175.8 kg/da ile ETA.334 takip etmiştir. En düşük tane verimi ise 143.7 kg/da ile ET A 207 çeşidinden elde edilmiştir. Bu araştırma sonucunda çeşitler arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Anahtar Kelimeler : Bakla, Adaptasyon, Verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF YIELD AND YIELD COMPONENTS ON SOME FABA BEAN (Vicia faba L.) VARIETIES IN DRYLAND CONDITIONS OF ÇUKUROVA REGION HANDAN KARABACAK DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervision: Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Year: 1998, Pages : 32 Jury: Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Doç. Dr. Ahmet Can ÜLGER Doç. Dr. Tacettin YA?B AS ANLAR This investigation was conducted to determine high productive dry beans variaties in 1995-1996 during growing period in Ç. Ü. Agricultural Faculty, Field Crop Department's high land conditions. Plant height, pod number per plant, seed yield per plant, 1000 seeds weight, harvest index and seed yield parameters were invested in selected plants. The results indicated that, the highest seed yield was obtained from ETA. 333 variety with 201.5 kg/da and ETA. 277 (194.9 kg/da) and ETA. 334 (175.8 kg/da) varieties fallowed its respectively. The lowest seed yield was obtained from ETA.207 variety with 143.7 kg/da. As a result of this study no significiant differences has been found between the varieties. Key Words : Faba bean, Adaptation, Yield ill