Türkiyede hayvan ıslahı organizasyonları ve bu organizasyonlarla ilgili mevzuat yönünden Avrupa Birliği ile uyumu
Animal breeding organizations in Turkey and adaptation of concerned legislations to the European Union
- Tez No: 112508
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE HAYVAN İSLAHI ORGANİZASYONLARI VE BU ORGANİZASYONLARLA İLGİLİ MEVZUAT YÖNÜNDEN AVRUPA BİRLİĞİ İLE UYUMU Suat KALFA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Osman TORUN Yıl : 2001, Sayfa: 89 Jüri : Prof. Dr. Osman TORUN : Prof. Dr. Okan GÜNEY : Prof. Dr. Faruk EMEKSİZ Bu çalışmada, Türkiye'nin hayvan ıslahı organizasyonları ve ilgili mevzuatın Avrupa Birliği'ne uyumu konusu araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmada gerek yurtiçi gerekse yurtdışı bir çok kaynak incelenmiş, elde edilen veriler mukayese edilerek Türkiye'nin mevcut durumu ve Avrupa Birliği'ne uyum için atılması gereken adımlar tespit edilmiştir. Uyum için verilen sürenin dolmasına rağmen ciddi adımlar anlamamış, gerekli kanun ve mevzuatlar değiştirilememiştir. Türkiye hayvancılığı gerek üretim ve gerekse kalite yönünden AB'nin oldukça uzağındadır. Ortak tarım politikasına uyum kaçınılmaz bir durumdur. Sonuç olarak, Türkiye altında imzası bulunan ortak tarım politikası kararlarına uyum sağlayacak, kanun ve yönetmelikleri bir an evvel parlamentosundan geçirmek mecburiyetindedir. Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Ortak Tarım Politikası, Hayvan İslahı, Islah Organizasyonları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ANIMAL BREEDING ORGANIZATIONS IN TURKEY AND ADAPTATION OF CONCERNED LEGISLATIONS TO THE EUROPEAN UNION. Suat KALFA DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Osman TORUN Year: 2001, Pages: 89 Jury : Prof. Dr. Osman TORUN : Prof. Dr. Okan GÜNEY : Prof. Dr. Faruk EMEKSİZ In this thesis, animal breeding organizations in Turkey and adaptation of concerned legislations to the European Union have been researched. In this research, both Turkish and foreign various resources have been inspected and Turkey's current situation and the steps that should be taken in order to achieve adaptation to the European Union have been fixed by comparing obtained data. Despite the fact that the time given for adaptation has ended, serious steps have not been taken and necessary codes and bye-laws have not been amended. Turkish breeding is far from European Union criteria both in production and in quality. Adaptation to the Joint Agriculture Policy is inevitable. In conclusion, Turkey is compelled to pass the codes and bye-laws that will be in line with the Joint Agriculture Policy which Turkey has undersigned. Key Words : European Union, Joint Agriculture Policy, Animal Breeding, Breeding Organizations