Doğu Akdeniz bölgesinden selekte edilmiş 'tuzcu' turunç klon anaçlarının kütdiken limonlarının muhafazası üzerine etkileri
Effects of 'tuzcu' sour orange clone rootstocks selected from East Mediterranean region on storage of kutdiken lemons
  1. Tez No: 112534
  2. Yazar: OKAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ DOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDEN SELEKTE EDİLMİŞ 'TUZCU' TURUNÇ KLON ANAÇLARININ KÜTDİKEN LİMONLARININ MUHAFAZASI ÜZERİNE ETKİLERİ Okan ÖZKAYA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ömür DÜNDAR Yıl :200İ, Sayfa: 93 Jüri : Prof. Dr. Ömür DÜNDAR Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr! Hasan FENERCİOĞLU Bu araştırmada Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilen farklı Tuzcu klon anaçları ve Yerli turunç üzerine aşılı standart çeşidimiz olan Kütdiken limonunun, hutbak kağıtlara sarılı olarak doğal ve makineyle soğutulan depolarda muhafaza olanakları incelenmiştir. Sonuç olarak, farklı klon anaçları ve Yerli turunç üzerine aşılı Kütdiken limonunun herhangi bir fungusit uygulaması olmadan ve difenilli kağıtlara sarılmadan, Adana ve Ortahisar-Ürgüp depolarında 8 ay başarıyla muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Bu araştırma Tuzcu 01-14, Tuzcu 01-16 ve Tuzcu 01-20 klon anaçları üzerine aşılı Kütdiken limonunun kalite kriterlerini diğer anaçlardan daha iyi koruduğunu göstermiştir. Kalite Adana deposunda daha iyi korunmuştur. Anahtar Kelimeler : Limon, Muhafaza, Klon Anaç, Depo Etkisi nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EFFECTS OF STORAGE ON KUTDIKEN LEMONS 'TUZCU' SOUR ORANGE CLONE ROOTSTOCKS SELECTED FROM EAST MEDITERRANEAN REGION Okan ÖZKAYA DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ömür DÜNDAR Year: 2001, Page: 93 Jury : Prof. Dr. Ömür DÜNDAR Prof. Dr. Önder TUZCU Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU In this work, Kütdtken lemons which is the standard variety in Turkey were grafted on different clonal rootstock which were selected from East Mediterranean region and they compared from the stand point of storage, in common and conventional cold stores As a result, Kütdiken lemons, which grafted on different clonal rootstocks and local sour orange could be stored 8 months without fungicides and without wrapped with diphenyl-impregnated paper in both Adana and Ortahisar-Ürgüp stores. This research showed that the fruits of Kütdiken lemons, which were grafted on Tuzcu 01-14, Tuzcu 01-16 and Tuzcu 01-20 clones rootstocks, were stored their quality better than the other rootstocks. The qualities of Lemons were kept better in Adana stores. Key Words : Lemon. Storage, Clone Rootstock, Effect Of Store IV