Membrane processing wastewater treatment of an electronics factory and detergent factory
Bir elektronik ve bir deterjan fabrikasının atıksuyunun membran sistemi ile arıtılması
- Tez No: 112592
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET BİR ELEKTRONİK VE BİR DETERJAN FABRİKASININ ATIKSUYUNUN MEMBRAN SİSTEMİ İLE ARITILMASI Atık su geri kazanım pilot tesis çalışmaları bir elektronik fabrikası ve bir deterjan fabrikasında yürütülmüştür. Elektronik fabrikasında ilk olarak atık su kaynakları incelenmiştir. Membran sistemi kullanılarak kolaylıkla arıtılabilen sular belirlenmiştir. Pilot sistemde belirlenen kaynaklarla ayrı ayrı çalışmalar yapılmıştır. 'Permeate" debisi, kalitesi ve aynı zamanda yıkama metodları gibi parametreler belirlenmiştir. Daha sonra, aynı fabrikada kurulan RO sisteminde ilk işletme parametreleri üzerinde çalışılmıştır. Deterjan fabrikasında, karıştırıcı ve depo tanklarından gelen yıkama sularının bir kısmı toplanmıştır- ve aynı pilot RO sistemi kullanılarak geri kazanılmıştır. Atıksuyun RO sistemi için uygunluğu hakkında öneriler yapılmıştır. Elektronik fabrikasında uygulanan atık su geri kazanım çalışması çevresel yararların ve doğal kaynakların korunumu yanısıra ham su tüketimindeki azalma nedeniyle ekonomik bir kazanımda sağlanmıştır. Görülüyor ki, İSKİ suyunun ya da diğer alternatif arıtma sistemlerinin pahalı olduğu İstanbul' da su geri kazanım projeleri önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MEMBRANE PROCESSING IN WASTEWATER TREATMENT OF AN ELECTRONICS FACTORY & OF A DETERGENT FACTORY As example cases of water recycling pilot plant scale experiments were conducted in an electronic factory and a detergent factory. In the electronic factory, the wastewater streams of the factory were first investigated. The streams that are easily treatable by using membrane were determined. These wastewater streams were studied separately in a pilot reverse osmosis (RO) system. Parameters like permeate flux, quality as well as membrane washing methods were determined. Later, the initial operational parameters of a demonstration RO plant installed in the same factory were studied. In the detergent factory, some of the washwater of mixers and of storage tanks were collected and studied for recycling by using the same RO pilot plant system. Suggestions were made about the suitability of the wastewater streams for RO treatment. Beside its environmental and resource conservation benefits, the wastewater recycling applied in the electronic factory has provided an economic gain due to the decline in the raw water consumption of the factory. It seems that the high price of domestic İSKİ water or other alternatives favor economic water recycling project in the city of İstanbul.